top of page
Logo Ingenium
Bity inteligencji - karty do druku

Aktualizacje i ich lokalizacje są prezentowane na bieżąco

na facebook'u

na fanpage'u

Bity inteligencji

  • Facebook Social Ikona

Regulamin niniejszego repozytorium edukacyjnego

1. Darmowe repozytorium edukacyjne naszej fundacji zawiera otwarte zasoby dydaktyczne przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego rodziców, nauczycieli, pedagogów, terapeutów, a także organizacji pozarządowych non-profit i instytucji publicznych działających pro publico bono (przedszkola, szkoły itp.)

2. Zabrania się publikowania naszych zbiorów na innych stronach oraz odsprzedawania plików zdjęciowych i tekstowych oraz innych treści ( w tym autorskich zestawień,  antologii, wyborów i baz danych spełniających cechy utworu) pobranych z tej strony.

3. Korzystanie z poniższych zbiorów jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.

O aktualizacjach informujemy na bieżąco na fanpage'u Bity inteligencji na Facebook'u.

Rafał_Witek_Gdzie_się_kryją_witaminki_Ks
Mycie rąk Myj ręce chroń życie. 2 jpg.jp

W chwili obecnej na dole zakładki /Muzyczne bity inteligencji/ można pobrać kompendia dla przedszkola muzycznego ,,Instrumenty strunowe/ String instruments" i ,,Instrumenty dęte drewniane / Woodwind instruments" ,,Instrumenty dęte blaszane /Brass instruments" 
Prezentacje zawierają wszystkie instrumenty w danej kategorii, zestawione wg tablic edukacyjnych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Oprócz podpisów polskich i angielskich (umieszczonych w trybie pokazu slajdów), na końcu prezentacji znajdują się oddzielne napisy zestawione do wydruku ciągłego.

Wykonane z metali saksofony zaliczają się do instrumentów dętych drewnianych za sprawą drewnianych stroików.

Zapraszamy do linku

https://www.metodadomana.org/muzykalia

Nasze nowe dwie książki z literaturą piękną (Tadeusza Podgórskiego ,,Zwierzaki" i ,,Witaminki" Rafała Witka) do czytania globalnego Metodą Domana, Metodą Krakowską lub Montessori, są przeznaczone dla niemowląt i szkrabów. W przypadku nowego słownictwa, niekoniecznie musimy wprowadzać wszystkie nowe wyrazy na pojedynczych kartach. Jeśli napisy są wystarczająco duże, wystarczy podczas czytania wskazywać maluszkowi odpowiednie słowa palcem. (Kliknij tu lub na okładkę książki po lewej)

 

Mały Czytelnik

Jak wykonać własne spersonalizowane książki do nauki czytania Metodą Domana ? + aktywne karty do druku

1280px-Flag_of_Canada.svg.png
Prawa kotów wolno żyjących Czytanie glob
Bity inteligencji Godziny 24.jpg
Instrukcja mycia rąk.jpg

Edycja i wykonanie książeczek do druku są proste, ponieważ  prezentacje power point są aktywne i możemy je personalizować. Wystarczy wymienić fotografie na własne, a następnie dodać krótkie opisy, które pasują do naszych zdjęć. Możemy także zrobić serię ujęć specjalnie pod kątem naszych książeczek. Gotowe strony wpinamy do segregatora lub laminujemy i bindujemy. To będzie nie tylko świetna pomoc naukowa. ale również wspaniała pamiątka. Miłej zabawy! Pomysły na personalizację treści opisaliśmy tu. Jak wykonać wydruki? tu

Koty wolno żyjące
Bity inteligencji do pobrania
Karty matematyczne do druku pdf i ppt
         Matematyka
       karty do druku
Działania arytmetyczne - 
      -kliknij na obraz
Kotwica 15

Mały Czytelnik

Bity inteligencji w formie książeczek

- aktywne karty do druku A4


Bardzo prosimy Państwa o prezentowanie dzieciom naszych bitów inteligencji za pomocą konwencjonalnych kart typu flashcards. Rozpięte karty encyklopedii dla dzieci umożliwiają manipulację kolekcją: dopasowywanie plansz obrazkowych i kart do czytania globalnego, rozkład, tworzenie galerii, wyszukiwanie obiektów połączone z ruchem po pomieszczeniu, sortowanie i porządkowanie (np. w przypadku naszych stopni wojskowych -podział na korpus szeregowych, korpus oficerów młodszych, starszych, generałów, żołnierzy zawodowych itd.) i wreszcie przewidywanie. W tym celu zamieściliśmy np. dwie pełne części znaków ostrzegawczych, które zawierają wszystkie obecnie użytkowane znaki. Niektóre elementy mogą być prezentowane w trybie sesji - przyspieszonej nauki techniką bitów inteligencji, natomiast część elementów można wykorzystać do ,,przywidywania" lub odgadywania treści i przeznaczenia znaków drogowych. Niemałe znaczenie ma również możliwość dodania własnych opisów doklejonych na rewersie obrazka. (np. Słowo kapral pochodzi z języka z włoskiego i oznacza dowódcę. Starszy szeregowy musi być absolwentem gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej. Podporucznik musi być absolwentem wyższej uczelni.)
Wykorzystując w ten sposób bity inteligencji możemy ułożyć program inteligencji, który rozwija pamięć słuchową, poszerza zasób słownictwa oraz przekazuje dzieciom wiedzę o świecie.

Nasze karty prezentacji ppt są aktywne, co umożliwia personalizację czcionki i ewentualne zmiany rozmiarów obrazków, w celu dostosowania do dojrzałości wzroku dziecka.

Państwa Europy
Państwa Azji

Zastosowanie naszych dwujęzycznych prezentacji PPT

Jakie pomoce można z nich wykonać? tu

 

Książeczki w wersji polsko-angielskiej nie muszą być prezentowane w całości tego samego dnia. Możemy pokazywać tylko część publikacji zawsze wtedy, kiedy dziecko chce sięgnąć po książeczkę.  

Jeżeli maluch zna polskie nazwy poszczególnych przedmiotów ustnie i pisemnie ( np. z kart do czytania), bez żadnych wyrzutów sumienia można pominąć wersję polską, ponieważ zdjęcia pełnią funkcję informacyjną lub kontrolną. U dziecka, które mieszka na stałe w kraju anglojęzycznym, lepiej pominąć wersję angielską i wspierać język polski. Jeśli dziecko jest bardzo małe i nie zna nazw elementów treści, wówczas obydwie wersje są dla malucha nowe i potrzebne.

 

Nasza rada :

 

Można podzielić publikacje na dwie książeczki - jedną w języku angielskim, drugą w polskim. Drukowanie dwóch książeczek wiąże się z koniecznością wydruku podwójnej ilości zdjęć, ale za to można pokazywać raz jedną książeczkę, raz drugą, nawet co drugi dzień, albo wtedy, kiedy maluch ma na to ochotę .... np. mama może czytać po angielsku, a babcia po polsku.

Polskie stopnie wojskowe
Nowy zaktualizowany
poradnik pdf

Mały Czytelnik

Angielski Metodą Domana

Bity inteligencji w formie książeczek w wersji polsko-angielskiej - karty flashcards do druku A4

Kotwica 16
Rasy kur chrząszcze Owady Insekty

Zastosowanie naszych dwujęzycznych prezentacji PPT

Jakie pomoce można z nich wykonać? tu

Mały Czytelnik ciąg dalszy tu

Kotwica 17

Bity inteligencji do prezentacji komputerowej do pobrania

Darmowe plansze  do stymulacji wzroku noworodków i niemowląt metodą Domana -

 - karty do druku 28cm/28cm pdf

Atrakcyjne kontrastowe kształty  przygotowują do nauki czytania i pisania Metodą Domana, ponieważ litery to nic innego jak sylwetki wyizolowane z kontrastowego tła.

Czarno- białe karty do druku służą do stymulacji wzroku noworodków i niemowląt oraz do dekoracji otoczenia dziecka podczas leżenia na brzuszku. Czarno-białe wydruki stanowią świetną motywację do pełzania po pochyłej podłodze oraz do poruszania się wzdłuż galerii obrazów. Karty do prezentacji stymulującej wzrok, drukujemy w oryginalnym formacie 28cm/28cm lub na kwadracie z formatu A3. Należy się upewnić z jakiej odległości noworodek zobaczy cały obrazek, który jest dość duży. Karty do dekoracji podłogi pochyłej powinny być mniejsze i dlatego drukujemy je w formacie A4, aby następnie przyciąć plansze do kwadratu. Taki format zachęci dziecko do zbliżenia się do obrazka. Obrazki w otoczeniu malucha należy często wymieniać.

Karty do stymulacji rozwoju wzroku bity inteligencji dla noworodków
MetodaDomanaKartydodruku.jpg

Kontrastowe czarno-białe karty do stymulacji wzroku w oparciu o szablony

Jeśli nie możecie Państwo pozwolić sobie na tusz, aby wydrukować pełną wersję kart do stymulacji wzroku, a wymaga to bardzo dużo tuszu, nasza nowa seria dokumentów z szablonami jest dla Was.

 

Instrukcje:

Kształty białe na czarnym tle:

1.Wydrukuj  dokument w wersji budżetowej zawierający same szablony na białym papierze biurowym lub białym brystolu w formacie 28/28cm. Pamiętaj o niestandardowych ustawieniach rozmiaru papieru.

2. Opcjonalnie można wydrukować karty w formacie A3 lub A4, ale należy pamiętać o dostosowaniu/skalowaniu strony do rozmiaru papieru w ustawieniach drukarki. W przypadku formatu A4, uzyskamy mniejsze sylwetki zwierząt.

 

3. Wytnij  kształty jako białe elementy i przyklej na  czarnym papierze/kartonie w formacie  28/28cm lub kwadracie z formatu A3 . Wszystkie  niepożądane pozostałości białego tła można ,,zaślepić” czarnym tuszem lub flamastrem.

4. Opcjonalnie  czarne tło można zamalować czarną farbą bezpośrednio na wydrukowanych stronach.

 

Kształty czarne na białym tle:

 

5. Zamaluj  czarne elementy czarną farbą.

 

4. Opcjonalnie karty mogą pełnić rolę szablonów  do wycinania kształtów z czarnego papieru. Do odrysowywania kształtów można wykorzystać radełko krawieckie, kalkę techniczną lub mocny odcisk długopisu.

Harmonogram III Etapu rozwou wzroku

Etap 1 - pierwszy etap stymulacji wzroku zawiera ćwiczenia sensoryczne odruchu źrenicowego oraz ćwiczenia naprowadzania wzrokiem, opartego na planszach do nauki czytania ( karty o bardzo grubych, czerwonych napisach ,,mama" lub ,,tata" opisane w Poradniku Metodycznym w artykule o nauce czytania) lub innych dużych, kontrastowych i wyraźnych czarno-białych obrazach. Czynności rozwijania wzroku u noworodka opisaliśmy Poradniku Metodycznym w artykule ,,6. Jak rozwijać wzrok noworodka Metodą Domana?"

Zabawy naprowadzania wzrokiem plansz na tym etapie odbywają przy okazji przewijania maluszka i dlatego nie umieszczamy ich w harmonogramach.

 

Uwaga!

 

Każde dziecko rozwija się asynchronicznie - co oznacza, że ​​będzie ono na różnych poziomach rozwoju w różnych obszarach. Na przykład dziecko może być na I etapie rozwoju zdolności ruchowych, etapie II rozwoju dotykowego i etapie III  rozwoju wizualnego. Wystarczy oddzielnie wydrukować harmonogram zawierający czynności dla danego etapu, aby w sposób elastyczny dostosować program do potrzeb dziecka.  

Podczas okresów przejściowych etapy mogą czasami pokrywać się w jednym lub więcej obszarów. Na przykład, można zacząć wprowadzać stymulację rozwoju wzroku etapu III np. program owocowy, wciąż wykonując czynności  II etapu a nawet I (np. ekspozycję szachownicy). Wszystko jest w porządku. Po prostu używamy dwóch różnych harmonogramów i stopniowo dokonujemy przejścia.

Objaśnienie I Etapu

Mały Czytelnik

Angielski Metodą Domana

Bity inteligencji - książki lub flashcards do nauki czytania metodą Domana w wersji polsko-angielskiej  pdf - karty do druku w formacie 28cm/28cm

Metoda Domana Ksiąeczko do druku

Bity inteligencji do druku– darmowe książki do nauki czytania i słownictwa w zakresie odczytywania czasu, nazywania kolorów i figur geometrycznych metodą Domana w wersji polsko-angielskiej  przeznaczone są do publikacji do użytku domowego lub dla nauczycieli i terapeutów. Książeczki dla młodszych dzieci poniżej 1-go roku życia drukujemy w oryginalnym formacie lub kwadracie z formatu A3 lub A4. Karty z brystolu możemy od razu zabindować. Natomiast cienkie plansze z papieru biurowego warto przed bindowaniem zalaminować. Karty dla doświadczonych maluchów powyżej 1-go roku życia możemy drukować w mniejszym formacie, używając czarnej czcionki. Poniżej znajdują się wersje książeczk przeznaczone do personalizacji rozmiaru wydruku i koloru czcionki.

Wyizolowane zdjęcia pozwalają na wykonanie wydruków w formie kart typu flashcards.

Ciąg dalszy Małego Czytelnika

Angielski Metodą Domana

Bity inteligencji - darmowe książeczki do druku i personalizacji formatu kart, koloru czcionki oraz treści - aktywne karty flashcards ppt

Warzywa Owoce Zioła Bryły
Żywność przyprawy zboża
Głowa Cześci ciała

Wg Glenna Domana inteligencja jest stopniem posiadania zdolności postrzegania różnicy pomiędzy tym, co jest, a tym co mogłoby być i czynienie tego takim,  jakim powinno być.

 

Każdy maluch stwierdzi., że dalej tak być nie może i zechce pomóc pani w odzyskaniu twarzy. Możemy wykorzystać twarz, aby utrwalić słownictwo angielskie w zakresie części głowy oraz przyimków i przymiotników. Układanka także nadaje się na ,,sprawdzian” ze słówek oraz jako pomoc logopedyczna do ćwiczeń wymowy i chwytu pęsetkowego. Wydruki pokrywamy laminatem i wykorzystujemy rzepy lub plastelinkę biurową.

Nasz nowy manipulant - puzzle do zalaminowania i przyklejania za pomocą plastelinki. 

 

Zabawy:

-prezentacja techniką bitów inteligencji

-układanie, sprawdzanie i utrwalanie znajomości słownictwa w zakresie części ciała i przyimków - nad, pod, pomiędzy, przymiotników: lewy, prawy

-sortowanie i porządkowanie - części podwójne, części pojedyncze, środkowe/centralne, lewe prawe, u góry na dole, w środku, które się poruszają itd.

-kreatywne kolaże w stylu Pabla Picassa, zapoznanie z jednym z portretów pędzla mistrza.

Przykładowe pytania naukowe: Po czym poznajemy, że ktoś nas widzi? Jak powinny być zaprojektowane uszy człowieka, żeby było widać, że ktoś nas słucha? Czy znasz człowieka, który potrafi ruszać uszami? Które zwierzeta to potrafią? Które zwierzęta mają lepszy słuch od człowieka? Dlaczego  uszy człowieka są po bokach głowy? Jakie urządzenie przypomina ucho człowieka? Czy widziałeś antenę, która odbiera fale radiowe? Jak wyglądałyby uszy człowieka/istoty, który/a odbiera fale radiowe? W którym miejscu znajdowałyby się takie uszy/jedno ucho? Namaluj projekt takiego ucha.

Mały Czytelnik ciąg dalszy tu

Bity inteligencji do druku - obrazy wyjęte z tła do bitów inteligencji zamieszczonych na blogu

Bity inteligencji wyjęte z tła
Grafika_po_powiększeniu.png
                               Karty do nauki liczenia metodą Domana PDF
Matematyka Metodą Domana - działania arytmetyczne - ponad 1800 działań - ponad 5 000  slajdów - lista działań na liczbach programu arytmetyki ,,How to teach your baby math" Glenna Domana, kropki, cyfry arabskie i symbole do druku kliknij tu lub za obrazem
Karty do nauki matematyki Metodą Domana pdf Metoda Domana | Matematyka intuicyjna
Kotwica 2000

     Matematyka Metodą Domana - poniższe publikacje zawierają propozycje działań matematycznych wg programu ,,How to teach your baby math" Glenna Domana. Na podstawie poniższych prezentacji możemy przepisać treść działań na karty zawierające wynik. Treść działania czytamy, pokazując kartę z wynikiem czyli rozwiązanie działania. Małym dzieciom pokazujemy działanie tylko raz, nie robimy wystaw, między prezentacjami chowamy karty. Nie pozwólmy, aby Królowa Nauk była na każde zawołanie. Wiedza to potęga, a jej posiadanie to przywilej, im wcześniej zrozumieją to dzieci, tym lepiej będą się uczyły.

     Istnieje możliwość zamówienia płyty CD Mały Matematyk (ze wszystkimi poniższymi prezentacjami na jednym krążku) w wersji Power Point do pokazów komputerowych lub na ekranie telewizora połączonego z komputerem. Prezentacje dają możliwość przetwarzania danych, personalizacji programu, tworzenia własnych działań, dostosowywania tempa prezentacji, itp.  Cena płyty 10 zł + koszty wysyłki, do nabycia drogą offline - zamówienia można składać przez e-maila fundacjaingenium@o2.pl. Dochody ze sprzedaży materiałów edukacyjnych fundacja przeznacza na cele statutowe pomocy osobom niepełnosprawnym.

Matematyka Metodą Domana
Mały Czytelnik
Ekonomiczne czarno-białe publikacje dla najmłodszych,  lecz zaawansowanych                                            pożeraczy książek - karty A4 do druku na drukarce biurowej.  

Przedruk książeczki z serii Kipper ppt jest przeznaczony do użytku osobistego. Możemy wydrukować go w wersji kolorowej, czarno-białej, spersonalizować czcionkę lub usunąć angielskie strony. Publikacja jest pomysłem na wykonanie domowej publikacji na podstawie książeczek dla dzieci typu ,,Kamyczek" lub ,,Kipper", które mają jeszcze trochę za małe literki lub więcej zdań na jednej stronie. Można  wykorzystać powyższe lub podobne serie książeczek; przepisać pojedyncze zdania na strony A4 Metodą Domana, a obrazki (całe strony) z książeczki zeskanować, zabindować lub wpiąć do segregatora. Wystarczy ,,Kamyczka" lub ,,Kippera"streścić tak, aby uzyskać jedno zdanie na stronę, które z kolei przypada na obrazek ,,jeden na jeden".  Możemy również wykorzystać ,,prastare" ksero od lat używane prze nauczycieli języków. Kładziemy kartkę na ilustracji Kamyczka, kalkujemy najważniejsze kontury obrazków ołówkiem lub od razu czarnym flamastrem.

Ekonomiczne czarno-białe publikacje dla pożeraczy książeczek

Książka A4 pt. ,,Wiosna" (98 stron) składa się z trzech części - pierwsza poświęcona jest kalendarzowi i astronomii, druga przyrodzie, natomiast trzecia wiosennemu stylowi życia. W zależności od rozpiętości uwagi dziecka i szybkości czytania, możemy zaprezentować książeczkę częściami lub w całości.

Książka A4 pt. ,,Pokaż kraje członkowskie Unii Europejskiej na mapie" (56 stron) to rodzaj atlasu - kolorowanki, opartego na mapie konturowej Europy w formie blankietu. Książeczka ma format Power Point dla personalizacji czcionki, języka (możemy dublować nazwy państw w dowolnym języku) oraz składu członkowskiego, który jest płynny. 

Po opublikowaniu tej książeczki, powinniśmy pokolorować lub zaznaczyć flamastrem kontury danego kraju ze zwróceniem uwagi na ewentualne wysepki. Najlepiej zrobić to na podstawie podobnej mapy dołączonej do wpisów Wikipedii na temat każdego z krajów.

Książeczka składa się z dwóch części po 14 krajów. W razie potrzeby, w przypadku bardzo ruchliwych szkrabów, możemy podzielić prezentację na 4 części po 7 krajów.

 

Pokolorowaną książeczkę prezentujemy dzieciom dwuetapowo. Po zakończeniu pierwszego etapu - nazwijmy to  nauką, możemy wydrukować nasz atlas po raz drugi i poprosić maluchy o samodzielne wskazywanie lub kolorowanie poszczególnych krajów.

W celu wyjaśnienia maluchom koncepcji mapy, możemy posłużyć się krótką nawigacją po Google Earth, zmieniając obraz satelitarny na mapę i odwrotnie. Przypominamy, że nauka Metodą Domana ma na celu usprawnianie procesu organizacji neurologicznej mózgu

i rozwijanie pamięci oraz zdolności przyspieszonego uczenia się. Niebagatelne znaczenie ma także dostarczanie maluchom rozrywki intelektualnej, której dzieci potrzebują i oczekują. Pokazywanie obiektów na mapie rozwija wyobraźnię przestrzenną. Miłej zabawy!

 

Książka do nauki czytania Metodą Domana pt. ,,Jaki to zawód? Jaką pracę oni wykonują? " (100 stron) prezentuje dzieciom nazwy popularnych profesji oraz czynności, jakie wykonują przedstawiciele poszczególnych zawodów. Publikacja pdf składa się z trzech części - w zależności od rozpiętości uwagi dziecka i szybkości czytania, możemy prezentować treść częściami lub w całości. Czarno-biała, ekonomiczna książeczka A4 nadaje się do druku na drukarce biurowej.

24 godziny

24 godziny - karty do nauki czytania i odczytywania czasu Metodą Domana - publikacja do druku dwustronnego na planszach A4 lub w formie książkowej.

                                                        Książka  do nauki czytania Metodą Domana                                                     - bity inteligencji na temat mózgu 

  Bity inteligencji w książce na temat mózgu

     

     Dzieci robią wspaniały użytek z odpowiednich informacji, które przekazujemy im, aby stały się najlepszą wersją samych siebie. Nasze pociechy mają ogromną siłę oddziaływania na strukturę i funkcję swojego mózgu w sposób, który buduje ważne umiejętności i cechy, takie jak odporność, odwaga, pewność siebie oraz inteligencja emocjonalna i społeczna. Najpierw jednak musimy przekazać im informacje, których potrzebują do wykonania swojej magii.

 

    Książka do nauki czytania Metodą Domana pt. ,,Oto ja -Twój mózg zapozna dzieci z funkcjonowaniem tego ważnego dla rozwoju dziecka organu.

Książka do druku Oto ja Twój mózg
Metoda Domana książka do druku bity inteligencji

   Mały Czytelnik

 

    Czytanie globalne Metodą Domana - Naklejki i etykiety do druku

     Angielski Metodą Domana  

    Blankiety etykiet usuwalnych A4: 

http://www.bajbak.pl/etykieta-zf4735-a4-210-297-stick-lift-25-szt.html

Czytanie globalne Metodą Domana Naklejki i etykiety do druku

Eksponaty do czytania globalnego w domu znajdą się wszędzie. Możemy zwiedzać dom i odwiedzać poszczegóne przedmioty z maluszkiem na ręku lub uczyć szkraba, który jest ciągle w ruchu. Możemy wydrukowac bliźniacze flashkarty lub etykiety z brystolu, aby maluch dopasowywał wyrazy do obiektów

Nasze nowe naklejki to wyrazy do drukowania na blankietach etykiet usuwalnych A4 i cięcia. Etykiety usuwalne nie pozostawiają kleju i nadają się do wielokrotnego użytku. Nalepki można naklejać na sprzętach, stojaczkach z brystolu albo zawieszkach. Wyrazy nadają się do drukowania na brystolu i wykonywania etykiet (podwieszanych lub mocowanych masą mocującą/plasteliną biurową) . Aby poprawić efekt wizualny, rogi plansz warto lekko zaokrąglić. 

Jeżeli nie zależy nam na szybkiej usuwalności etykiet możemy kupić w lokalnej hurtowni papierniczej, standardowe drukowalne etykiety A4 do naklejania. Ich koszt jest porównywalny z cenami brystolu.

 

Treść nadaje się do personalizacji zawartości, koloru i rozmiaru czcionki. Wybór wyrazów umożliwia selekcję elementów oraz dodanie własnych pomysłów. Wiele nowych rzadkich słów można zastosować w innych pomieszczeniach.  Nowe wyrazy, zwłaszcza rzadko używane, rozwijają pamięć słuchową i poszerzają zasób słownictwa . 

Czytanie globalne po angielsku. 
Zawartość słów przeznaczona do wykonania nalepek, została przełożona na język angielski. W razie wątpliwości prosimy o sprawdzenie w grafice Google jaki sprzęt kryje się pod daną nazwą, ponieważ niektore wyrazy mogą mieć inny zakres znaczeniowy w stosunku do swoich polskich odpowiedników. np. hall stand (ten stojak jest w zasadzie odpowiednikiem polskiego stojącego wieszaka - tzw. garderoby, choć w krajach anglosaskich raz przypomina toaletkę, a raz wieszak z siedziskiem na buty).

Mały Czytelnik
Książki do czytania globalnego Metodą Domana, Metodą Krakowską, Montessori                     Literatura piękna dla dzieci i sztuka
Książki do czytania globalnego Metodą Domana , Metodą Krakowską, Montessori Literatura piękna dla dzieci i sztuka
Spersonalizowane harmonogramy zabaw Metodą  Domana do pobrania w formacie pdf
Harmonogram czytania Harmonogram bity inteligencji Metoda Domana
Metoda Domana Harmonogramy do pobrania
Harmonogram_sesji_prezentacji_bitów_inte
Nowy zaktualizowany
poradnik pdf
Harmonogram matematyki Metoą Domana

Do pobrania poszczególne harmonogramy wprowadzania kolejnych punktów programów rozwoju inteligencji Metodą Domana.

 

Uwaga! Harmonogram w Metodzie Domana ma charakter orientacyjny i powinnien być dostosowany do potrzeb dziecka. Tabele powinno wypełniać się w sposób elastyczny, niekoniecznie wykorzystując wszystkie rubryki, materiał dobierać w sposób spersonalizowany zarówno pod względem ilości materiału, jak i częstotliwości sesji. U najmłodszych dzieci, szczególnie w okresie nadaktywności ruchowej (12-24 m) - mniej materiału, szybciej i częściej prezentowanego, oznacza lepszą i skuteczniejszą zabawę. Najważniejszym zadaniem harmonogramów jest pomoc metodyczna dla rodziców, klarowny plan działań oraz uporządkowanie materiału. Harmonogramów nie należy traktować jako normy do przepracowania lub wymagań edukacyjnych wobec dziecka. Złotą zasadą zabawy Metodą Domana jest wskazówka: ,,Skończ, zanim dziecko będzie chciało skończyć".

 

Dzieci uczą się coraz szybciej, dlatego hamonogramy m.in. pozwalają na monitorowanie zainteresowań, potrzeb, rozpiętości uwagi, tempa uczenia się i postępów malucha, które mają niemałe znaczenie w utrzymaniu entuzjazmu i wysokiej motywacji zarówno dziecka, jak i rodzica. Wreszcie harmonogramy pomagają uniknąć frustracji u dziecka i rodziców związanej z chaotycznym, nieuporządkowanym i nieregularnym programem, który raczej zniechęca do dalszej zabawy. 

 

Harmonogram pozwala na przerwanie zabawy w dowolnym momencie - można robić przerwy podyktowane sprawami rodzinnymi, zdrowotnymi, momentami gorszego samopoczucia i ponownie wrócić do zabaw, kontynuując dokładnie od tego samego miejsca, w którym nastąpiła przerwa. Dzieki harmonogramowi możemy sprawnie rozbijać 1-dniową partię przygotowanych plansz  na dwa lub trzy dni. Możemy także uniknąć powtarzania starego materiału, który dziecko już zapamiętało. Planowanie wbrew pozorom daje dużo więcej wolności i elastyczności, ponieważ spokojne, uporządkowane działania są mniej absorbujące, oszczędzają czas oraz dają poczucie bezpieczeństwa. Dzieci chętnie biorą dobry przykład z rodziców, którzy wiedzą, co robią.

Dalsze wskazówki metodyczne dotyczące zabaw programami Metody Domana znajdziemy w poradniku pdf na podstronie Poradnika Metodycznego tu https://www.metodadomana.org/poradnik-metodyczny . 

Harmonogram Metody Domana.JPG

J

Harmonogramy rozwoju motoryczego Metodą Domana
Harmonogramy rozwoju zdolności motorycznych Metodą  Domana do pobrania w formacie pdf

 

Szczegółowe wskazówki i ważne zasady rozwoju ruchowego znajdują się na podstronie Poradnika metodycznego  tu .

 

Uwaga!

Harmonogramy zabaw rozwijających motorycznie dzieci  Metodą Domana, mają znaczenie informacyjne i  metodyczne . W żaden sposób nie należy wykorzystywać naszych tabeli do stawiania jakichkolwiek wymagań dzieciom. Harmonogramy pokazują treść programów Metody Domana, a zawarte w nich wskazówki dotyczą maksymalnych możliwości wykorzystania programu, nie zaś  normę dla indywidualnego dziecka. Podczas zabaw należy uważnie obserwować dziecko i dostosowywać zabawy do jego potrzeb,  zarówno pod względem zawartości programu, jak i 

jego intenstywności, czestotliwości i czasu trwania.

Dzieci  rozwijają się asynchronicznie, co oznacza, że mają różne potrzeby w poszczególnych sferach rozwoju. Zwłaszcza podczas okresów przejściowych etapy mogą czasami pokrywać się w jednym lub więcej obszarów. Na przykład, dziecko może uczyć się wstawania i chodzenia na etapie IV, wciąż wykonując czynności  III etapu, np.  pokonując coraz dłuższe dystanse raczkowaniem. Wszystko jest w porządku. Po prostu używamy dwóch różnych harmonogramów, aby elastycznie dostosować możliwości rozwoju Metodą Domana do potrzeb dziecka i jednocześnie monitorować postępy malucha.

Harmonogramy stymulacji rozwoju wzroku Metodą  Domana do pobrania w formacie pdf
Harmonogram rozwoju wzroku Metodą Domana

Etap 1 - pierwszy etap stymulacji wzroku zawiera ćwiczenia sensoryczne odruchu źrenicowego oraz ćwiczenia naprowadzania wzrokiem, opartego na planszach do nauki czytania ( karty o bardzo grubych, czerwonych napisach ,,mama" lub ,,tata" opisane w Poradniku Metodycznym w artykule o nauce czytania) lub innych dużych, kontrastowych i wyraźnych czarno-białych sylwetkach i kształtach.

 

Zabawy naprowadzania wzrokiem plansz na etapie I odbywają przy okazji przewijania maluszka i dlatego nie umieszczamy ich w harmonogramach.

Czynności rozwijania wzroku u noworodka opisaliśmy Poradniku Metodycznym w artykule

,,6. Jak rozwijać wzrok noworodka Metodą Domana?"

                Inne wydruki edukacyjne

Rozwiązywanie problemów  - Puzzle nieskończoności Sébastiena Trucheta

 

Gry dla wszystkich, którzy chcą zarabiać co najmniej tyle co hudraulik:

 

​UKŁADANKA: Połóż płytki na kwadracie i dostosuj ich pozycje tak, aby można było prześleć ciągłą linię od jednej strony do drugiej, jak labirynt. Rzuć wyzwanie znajomemu, aby znalazł ścieżkę w labiryncie.

 

BLOKADA: Dwóch graczy. Podziel płytki na równe liczby, każdy gracz otrzymuje taką samą liczbę płytek. Wybierz punkt początkowy w lewym narożniku. Pierwszy gracz kładzie żeton, a drugi gracz próbuje zablokować mu ciągłą ścieżkę, kładąc ślepy zaułek na jednej z dwóch stron OTWARTYCH. Kontynuujcie, aż wszystkie płytki zostaną prawidłowo umieszczone. Jeśli ciągła ścieżka będzie mogła być przeprowadzona od początkowej płytki na drugą stronę ostatniego rzędu płytek, pierwszy gracz wygrywa. Jeśli nie, wygrywa drugi gracz.

 

Credit: https://babbledabbledo.com/math-game-idea-infinity-tiles/

Metoda Domana Mobil do druku Ptaki Birs Printable mobile

Mobil pod żyrandol ułatwiajacy szkrabom pozostanie w łóżeczku

i zasypianie

W tym miejscu możemy wydrukować 8 ptaszków (6 ziarnojadów, 1 skowronka i 1 muchołówkę - słowika), aby zbudować prosty ale piękny dwupiętrowy mobil DIY na krzyżaczku. Na jednej nitce podwieszamy po dwa ptaszki, na dwóch poziomach – jeden na dole nitki, drugi w połowie. Każdą nitkę podwieszamy do jednego z czterech ramion krzyżaka (z cieniutkich listewek zakupionych np. w Castoramie).

W innej wersji możemy zwielokrotnić wydruki, aby uzyskać większe stadko ptaszków i podwiesić wycięte sylwetki na nitkach spod ozdobnej gałęzi (pomalowanej na biało lub naturalnej w zależności od wystroju wnętrza). Mobile dziecięce DIY podwieszane na gałęzi spod sufitu (lub żyrandola), zyskują coraz większą popularność wśród rodziców.

Budujemy prosty dwupiętrowy mobil na krzyżaczku z listewek zakupionych np. w Castoramie. Na jednej nitce podwieszamy po dwa ptaszki, na dwóch poziomach – jeden na dole, drugi w połowie nitki. Każdą nitkę podwieszamy do jednego z czterech ramion krzyżaka.

Dwustronne wydruki umożliwiają sklejenie wycinanek tak, aby ptaki były ładnie widoczne z obu stron.

 

 

Publikacja pdf w formacie A4 na każdej stronie zawiera lustrzane odbicie tego samego obrazka umieszczone na poziomych kartach. To oznacza, że każdy ptaków będzie miał największe możliwe rozmiary z formatu A5, czyli większe niż w rzeczywistości. Dla dzieci z wadami wzroku zamieściliśmy dokument w formacie A3. Te ptaszki będą miały rozmiary z formatu A4, dlatego powinniśmy użyć sztywniejszego papieru.

 

Uwaga! Pamiętajmy, aby skalować/dostosować dokument do rozmiaru papieru (w poziomej orientacji strony), żeby uniknąć obcinania ilustracji przez drukarkę. Przed wykonaniem kolorowego wydruku, najlepiej wydrukować jedną stronę próbną w kolorze czarno-białym, aby sprawdzić ustawienia drukarki. Orientacja papieru powinna być pozioma, gdyż pionowe wydruki dramatycznie zmniejszyłyby rozmiary obrazów.

Dla optymalnych efektów ułatwiania szkrabom zasypiania,

ten mobil powinien być wieszany tylko wieczorami.

Natomiast w dzień można go prezentować tylko jako zabawkę

- dla rozrywki i stymulacji wzroku. 

 

Uwaga! Pamiętajmy,

aby w dzień niemowlęta nie spędzały dłuższego czasu

ani w łóżeczku, ani w fotelikach.

Najważniejsze okienko rozwojowe niemowląt, to ruch.

Mobil pod żyrandol ułatwiajacy szkrabom pozostanie w łóżeczku i zasypianie

Rozwiązywanie problemów  - inteligencja ogólna

Tangramy

 

Uwaga! Wydruk mobilu z  motylami dziennymi ustawiony jest w orientacji pionowej.

Mapa mentalna mycia rąk -

kolorowanka i nauka czytania

Mapa mentalna mycia rąk

Mycie rąk zmniejsza śmiertelność dzieci  na całym świecie z powodu biegunki

i chorób górnych dróg oddechowych.

 

Książka do nauki czytania i ćwiczeń manualnych z myciem rąk. Karty dwustronne nadają się do wykonania fleszkart.

Książka Metodą Domana

Instrukcja mycia rąk -

zabawy manualne i nauka czytania

Uwaga!

W ustawieniach drukarki wybierz dla plansz opcję druku czarno-białego, aby drukarka uchwyciła popielatą ramkę.

Uwaga!

W ustawieniach drukarki wybierz dla książeczki opcję druku kolorowego, aby drukarka uchwyciła

zielone szczegóły.

Układanki przestrzenne na różnych poziomach abstrakcji  

Zdolności przestrzenne - Buldog

Najłatwiej wykonać puzzle poprzez cięcie obrazka globalnego z załączonego do pobrania obrazu pdf.  Wówczas uda się zachować precyzję pasujących do siebie elementów, przy jednoczesnych asymetrycznych cięciach, które mają utrudnić zadanie dzieciom.

Sposób cięcia buldoga z obrazka globalnego (pdf w załączeniu po lewej):

1.Wydrukuj obrazek na brystolu lub opcjonalnie naklej globalny wydruk na tekturę.

2.Opcjonalnie wytnij sylwetkę psa z białego tła, jeśli chcesz podnieść poziom trudności puzzli.

3.Z użyciem linijki narysuj ołówkiem pionową kreskę na linii talii psa, aby podzielić tułów na przednie i tylne łapy. Przetnij obraz na pół.

4.Narysuj poziomą linię prostą na poziomie pachwin, oddzielając miednicę psa od tylnych łap. Przetnij na pół.

3.Narysuj poziomą kreskę na poziomie dekoltu psa, aby  oddzielić głowę i szyję od torsu z przednimi łapami. Przetnij  tors na pół.

4.Narysuj linię prostą,  oddzieląjąc głowę od szyi i grzbietu psa. Przetnij na pół.

 

 ● Uwaga! Obraz przeznaczony do wydruku kolorowego. Druk czarno-biały nie uchwyci niektórych elementów.

Układanki przestrzenne na różnychpoziomach abstrakcji

Abstrakcyjne ksztalty 

Przed ulożeniem nie informuje się dziecka, jaki kształt układa. Glowę zwierzęcia prezentujemy do góry nogami. Można także wymieszać dwa podobne zestawy  puzzli. Młodsze maluchy powinny układać blade sylwetki na ciemnym, kontrastowym tle.

Bądź.JPG
Bity inteligencji flashcards - ilustrowana encyklopedia dla dzieci w kartach do stymulowania rozwoju neurologicznego
bottom of page