Metoda Domana - profilaktyka

i terapia dysleksji

  Regulamin niniejszego repozytorium edukacyjnego

1. Darmowe repozytorium edukacyjne naszej fundacji zawiera otwarte zasoby dydaktyczne przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego rodziców, nauczycieli, pedagogów, terapeutów. a także organizacji pozarządowych non-profit i instytucji publicznych działających pro publico bono (przedszkola, szkoły itp.)

2. Zabrania się publikowania naszych zbiorów na innych stronach oraz odsprzedawania plików zdjęciowych i tekstowych oraz innych treści ( w tym autorskich zestawień,  antologii, wyborów i baz danych spełniających cechy utworu) pobranych z tej strony.

3. Korzystanie z poniższych zbiorów jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.

Metoda Domana proponuje rozwiązania w profilaktyce i terapii dysleksji.

 

Obrazy pomagają odróżnić, kojarzyć i zapamiętywać stosunkowo abstrakcyjne znaki, jakimi są litery. Odbudowują połączenia neuronowe niezbędne do wizualizacji treści słów - obrazów i idei.

Samodzielne czytanie jest bardzo złożonym procesem, który składa się z następujących ważnych umiejętności:
1.Prawidłowe śledzenie wyrazów wzrokiem, znajomość chronologii, kierunku odczytu i analizy fonemowej.
2. Rozpoznawanie i znajomość brzmienia (fonemów), zwłaszcza kombinacji liter, które inaczej się pisze, a inaczej czyta, np. ,,ch", ,,dż", ,,ó" itp.
3.Dekodowanie fonemowe nowych słów, które można nazwać głoskowaniem, jeśli ustalimy jakie dźwięki naprawdę słychać w naturalnej prozodii języka mówionego. Dlatego wolimy nazwać tę umiejętność dekodowaniem fonemowym lub wybrzmiewaniem nowych wyrazów.
4. Zrozumienie tekstu czytanego:
-zrozumienie sensu słów,
-wizualizacja słów i idei - wyobrażenie sobie wyrazów w formie obrazów mentalnych.
Dzieci z dysleksją na etapie nauki czytania mają problemy z każdą z tych umiejętności. Dlatego w profilaktyce i terapii stosuje się narzędzia, które ułatwiają trening czytania. Kiedy dziecko nauczy się ,,rozwiązywać" nowe wyrazy, a w szczególności odbuduje połączenia neuronowe niezbędne dla powyższych umiejętności, narzędzia przestają być potrzebne.

Dziecko powinno znać polskie fonemy. Więcej na temat naszej metody fonetycznej dowiesz się w poradniku metodycznym i na blogu tej strony https://www.metodadomana.org/     tu   (https://www.metodadomana.org/single-post/2019/10/28/Czytanie-globalne-Metod%C4%85-Domana-a-dysleksja-Bity-inteligencji---polskie-fonemy)

#metodadomana
#dysleksja
#dysortografia

Niebieska przesłona łagodzi stres wzrokowy i optycznie powiększa przestrzeń między literami. Nasz autorski analizator fonemowy jest zgodny z prozodią języka polskiego, co bardzo ułatwia dekodowanie polskiego zapisu. Awersy, na których znajdują się napisy bez obrazka, wymagają analizy wzrokowej, dlatego dzieci z dysleksją potrzebują przesłony, którą daje błękitny, seledynowy, turkusowy lub szary  papier. Napisy globalne z obrazkiem trzeba wydrukować na zwykłym białym papierze i połączyć obie strony za pomocą laminarki. lub koszulki. Dziecko powinno znać polskie fonemy. Więcej na temat naszej metody fonetycznej dowiesz się w poradniku metodycznym i na blogu naszej strony.

Karty do druku tej książeczki są przeznaczone do prezentacji w kolorowych (niebieskich) koszulkach https://www.b2b-partner.pl/plastikowe-koszulki-na-dokumenty-2/ W razie potrzeby czcionkę można w całości wymienić na czarno.

795 699 250 pn-pt 11.00-13.00

  • Facebook Social Icon
  • YouTube
  • Twitter Social Icon
  • Pinterest