top of page
Logo Ingenium

Magia tkwi w dziecku

Zastosowane naszych dwujęzycznych prezentacji PPT
Metoda Domana Ssaki Europy  European mammals 1.jpg

Zastosowanie naszych dwujęzycznych prezentacji

Nasze książeczki z bitami inteligencji w wersji polsko-angielskiej, są przeznaczone do wydruku wielu pomocy Metodą Domana. Większość materiałów zamieściliśmy w formie aktywnej prezentacji Power Point, którą można modyfikować w zależności od potrzeb. Formy użycia tych danych zależą od potrzeb dziecka i inwencji rodziców. Poniżej przedstawiamy kilka przekładów:

.

1. Książeczka  w języku polskim

Zakres drukowania takiej książeczki pominie strony z napisami angielskimi. Do ustawień drukowania wpisujemy tylko strony ze zdjęciami i polskimi napisami. Możemy również drukować dwustronnie tak, aby po jednej stronie kartki znalazło się zdjęcie a po drugiej napis. Wówczas prezentację należy skopiować a modyfikację okroić (wyrzucając angielskie napisy), aby strony z  napisami polskimi miały numery nieparzyste a zdjęcia na rewersie ,,były parzyste.

2. Książeczka w języku angielskim

Zakres drukowania tej wersji pominie strony z napisami polskimi. Możemy również drukować dwustronnie, sprawdzając czy strony z  napisami mają numery nieparzyste a zdjęcia na rewersie są parzyste. Po odpowiedniej modyfikacji prezentacji, drukujemy nieparzyste awersy i parzyste rewersy.

3. Dwustronne karty do czytania globalnego

 

Glenn Doman podkreśla, że wyrazy, które dziecko zna ze słuchu (z języka mówionego} można prezentować tylko w wersji pisanej  (bez obrazka). Aby nie spowolnić procesu czytania, rezygnuje się z obrazków i pokazuje tylko napisy. Drukujemy strony z wyrazami-napisami w formacie A4 przeznaczone do szybkiej nauki czytania Metodą Domana. Obraz nadrukowany na rewersie takiej karty będzie pełnił wówczas funkcję kontrolną. Dziecko może bawić się napisami, układać galerie podłogowe i w razie upodobania odkrywać obrazy, żeby obejrzeć fizyczną reprezentację wyrazu na zdjęciu.

 

4. Karty do nauki czytania - napisy na pasach z papieru lub brystolu


W miarę możliwości staramy się zamieścić napisy do druku ciągłego w wersji czerwonej i czarnej. Te karty są przeznaczone do cięcia. Napisy na pasach stosuje się do przyspieszonej nauki globalnego czytania wyrazów. Napisy na paskach pełnią również ważną funkcję na tablicy komunikacyjnej. Tablica komunikacyjna to ścienna galeria wyrazów przeznaczona dla dzieci, które rozumieją dany wyraz, ale nie potrafią go jeszcze wymówić. Tablica komunikacyjna utrwala słownictwo maluszka i pozwala komunikować się ,,na piśmie".

5. Karty do Metody Krakowskiej

Napisy do druku ciągłego można nadrukować na papier samoprzylepny, wyciąć pasy i nakleić pod zdjęciem w celu wykonania kart do Metody Krakowskiej. Po zalaminowaniu otrzymamy efektowne  i trwałe karty.

Nasze prezentacje dwujęzyczne
 

mom-_edited.jpg

Jak przygotować i wykonać własne spersonalizowane książki do nauki czytania metodą Domana?

   Jeżeli uczymy niemowlę czytania metodą Domana od urodzenia i bacznie przyglądamy się jego poziomowi zainteresowania, odkryjemy w jakim tempie nasze dziecko rzeczywiście zapamiętuje słowa. Właśnie wtedy odkryjemy ze zdumieniem i radością, że uczy się ono szybciej niż przypuszczaliśmy. Roczne dziecko będzie potrafiło odczytać stosunkowo niewielkie czarno- białe słowa pisane odręcznie długopisem, dwuletnie dziecko będzie czytało proste książeczki oparte na zdaniach metodą Domana, trzyletnie dziecko będzie czytać książki, a czterolatek będzie czytał kolegom w przedszkolu.   

     

Książeczki dla dzieci do nauki czytania metodą Domana w formie prezentacji ppt., które znajdziemy w zakładce Bity Inteligencji do druku, przeznaczone są do personalizacji. Możemy sprawić aby bohaterem domowych publikacji było nasze dziecko. Wystarczy  dostosować treść do zainteresowań i potrzeb intelektualnych naszego dziecka, a zdjęcia wymienić na własne. Spersonalizowane publikacje domowej roboty w formie segregatora lub zabindowanej książki, są wg Instytutów Osiągania Ludzkich Możliwości najbardziej cenione przez dzieci. Z naszych doświadczeń wynika, że dzieci kochają takie książeczki bardziej niż inne! Treść i fotografie oprzeć można na domowych ząjęciach dziecka, np. kąpieli lub zabawach, domowych uroczystościach z udziałem dziecka, zwyczajach domowego pupila, wizytach na basenie, wyjazdach na wakacje, do zoo,  wyjściach do parku, na plac zabaw  itp.

        Najłatwiej zacząć od udokumentowania wydarzenia przy pomocy telefonu komórkowego lub aparatu fotograficznego, Następnie wystarczy dopisać krótki opis pasujący do każdego zdjęcia (po jednym zdaniu). Przy pomocy drukarki A4 lub A3 drukujemy poszczególne zdania czerwonym drukiem (jedno zdanie na stronę). Następnie wpinamy kartki do segregatora biurowego zabezpieczając je koszulkami. Możemy także zalaminować każdą stronę i zabindować całość w formie książeczki. Pamiętamy o kolejności: na pierwszej stronie jedno zdanie a następnej fotografia, która ilustruje treść. To nie tylko łatwe do wykonania, ale także bardzo atrakcyjne dla dzieci książeczki. Stanowią one nie tylko nieocenioną pomoc naukową w nauce czytania ale także wspaniałą pamiątkę lub pamiętnik dla dziecka i jego rodziny Polecamy pomysł i życzymy miłej zabawy! Uwaga! Doświadczone dzieci powyżej 1-go roku życia odczytują druk czarno-biały.

Książeczki ppt do personalizacji w zakładce Bity Inteligencji do druku

Zapachowe bity inteligencji

Zapachowe Bity Inteligencji

   Słoiczki z przyprawami to naturalne, nietoksyczne materiały do wykonania pomocy do stymulacji zmysłu węchu. Wybieramy aromatyczne i łagodne przyprawy i zabezpieczamy ,,plombą" wykonaną z bibułki aby zabezpieczyć dziecko przed wdychaniem a przyprawę przed rozdmuchiwaniem przez dziecko. Prezentujemy zapachy oraz podajemy nazwę przyprawy wg wzoru: ,, Ta przyprawa to majeranek" lub ,,Ten zapach to majeranek". Możemy także pokazać wygląd przyprawy w słoiczku z naklejoną wyraźną nazwą. Po prezentacji pierwszych dwóch próbek rezygnujemy z podawania kategorii (Ta przyprawa to...) i wymieniamy same nazwy.

Sesje prezentacji metodą Domana trwają od 10 do 5 dni ( zaawansowane dzieci mniej!) 3-2 razy dziennie. Po ukończeniu ,,kursu" na temat danej serii, możemy pobawić się w odgadywanie. Chowamy za siebie dwa słoiczki, prezentujemy dziecku jeden zamaskowany słoiczek do powąchania i pytamy ,,Która to przyprawa?" lub ,,Pokaż która!". Wtedy pokazujemy dwa słoiczki a dziecko sygnalizuje prawidłowy wybór wzrokiem. Ta zabawa to frajda dla rodziców, którzy zwykle cieszą się, że udało im się dyskretnie podejść sprytnego niemowlaka, który skrzętnie ukrywa przed rodzicami swoją wiedzę! Po ukończeniu nauki pomoce zużywamy w kuchni.

Powyższy zestaw przypraw może być świetną pomocą naukową w naszym nowym Programie Ziołowym .

Dzieci uczą się całym ciałem i dlatego stworzyliśmy dla wiosenną zabawę przeznaczoną  dla starszych niemowląt powyżej 7 miesiąca życia oraz oczywiście wszystkich szkrabów . Program ziołowy podobnie jak Program owocowy, wykorzystuje 5 dróg sensorycznych, którymi są zmysły dziecka: zmysł wzroku, słuchu, dotyku, smaku i powonienia. W pierwszych latach życia szczególną rolę w rozwoju dziecka odgrywają dwa zmysły: węchu i smaku. Właśnie dlatego duża część materiałów sensorycznych powinna być aromatyczna i jadalna (np. owoce, warzywa, zioła, naturalne galaretki zrobione z soków, itp.). Wymienione wyżej programy (owocowy i ziołowy) rozwijają wzrok ( poprzez obrazy, plansze, eksponaty), słuch (nazwy) i dotyk (możliwość zbadania faktury owoców i świeżych ziół) przede wszystkim dzięki naturalnym predyspozycjom, jakie wykazują najmłodsze dzieci do odbioru zapachów i smaków. Materiały w formacie ppt do wydruku plansz, stanowiące wizualne wsparcie programu ziołowego znajdziemy tu Książeczka w wersji polsko-angielskiej pt. ,,Zioła/Herbs" .

Miłej zabawy!

Książeczki ppt w wersji polsko-angielskiej w zakładce Bity Inteligencji do druku

Kotwica 1
Grafika_po_powiększeniu.png

Jak kopiować grafiki w pełym formacie z naszego Bloga?                Otwieranie grafik wyszukiwarką Google.

   Bity inteligencji na naszym blogu zawierają grafiki, które nie otwierają się do pełnego formatu w oknie bloga. Niemniej jednak są to obrazy o tak dużej rozdzielczości, jaką tylko udało nam się uzyskać i dla Państwa zamieścić. Jest na to sposób. Wyszukiwaka grafiki Google otwiera nasze obrazy w pełnej rozdzielczości. Najpierw należy wpisać nazwę naszego bitu inteligencji np. nazwę gatunku zwierzęcia ,,waran z komodo" i zawęzić wyniki wyszukiwania dopisując frazę ,,metoda domana bity inteligencji" . Pełna fraza dla wyszukiwarki: waran z komodo metoda domana bity inteligencji. Następnie wyszukujemy grafikę w galerii podobnych grafik. Nasze grafiki podpisane są adresem strony metodadomana.org. Trzeba jednak na nie kliknąć, aby powiększyć do formatu podglądu (na zdjęciu) i dopiero wtedy zastosować opcję prawego przycisku myszy ,,Otwórz grafikę w nowym oknie". Grafika otwarta w nowym oknie dodatkowo zawiera opcję powiększania plusem w ,,szkle powiększającym". W tym momencie grafikę można kopiować w zamieszczonym przez nas formacie.

Książeczki ppt w wersji polsko-angielskiej w zakładce Bity Inteligencji do druku

Prawy przycisk myszy na podglądzie wyszukiwarki Google.

Metoda Domana Karty do druku
Grafika_po_powiększeniu.png

Grafika otwarta w nowym oknie po powiększeniu.

Czarno- białe karty służą do stymulacji wzroku noworodków i niemowląt oraz do dekoracji otoczenia dziecka. Czarno-białe wydruki stanowią świetną motywację do pełzania po pochyłej podłodze oraz do poruszania się wzdłuż galerii obrazów. Należy się upewnić z jakiej odległości noworodek zobaczy cały obrazek, który jest dość duży.

Rozmiar plansz

Czy istnieje uniwersalny rozmiar plansz, który jest w 100% zgodny z Metodą Domana?

 

Nie. Rozmiar kart wg Metody Domana zależy od wieku dziecka, predyspozycji wzrokowych, stopnia rozwoju lub uszkodzenia mózgu oraz odległości z jakiej dziecko ogląda karty. Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi potrzebują największych plansz formatu A2, które należy prezentować z odpowiedniej odległości, aby dziecko objęło wzrokiem cały obrazek. 

Najmniejsze plansze formatu kwadratu z A5, używane są do wykonywania zawieszek, szachownic i elementów mobili.

Kwadrat 28 cm lub kwadrat z formatu A3

 

Karty do prezentacji z pewnej odległości ( ok. 40-50 cm), drukujemy w formacie 28cm/28cm.  Plansze możemy także wydrukować w formacie A3. Aby uzyskać kwadrat z formatu A3, najlepiej jest ustawić drukarkę na niestandardowy rozmiar papieru 28cm/28cm. W tym wypadku, podając maszynie kartę A 3, po wydruku jesteśmy zmuszeni przyciąć kwadrat tylko z jednej strony, ponieważ maszyna umieści obrazek i tekst z boku. W przeciwnym wypadku drukarka umieści obraz i tekst po środku prostokąta A3, który możemy, jeśli chcemy, przyciąć z dwóch stron. 

 

Karty do dekoracji podłogi pochyłej powinny być mniejsze i drukujemy je w formacie A4 aby następnie przyciąć do kwadratu 21cm/21cm. Taki format zachęci dziecko do zbliżenia się do obrazka, aby można było dobrze mu się przyjrzeć. Dziecko raczkując po podłodze pochyłej widzi te obrazki z dużo mniejszej odległości.

Kwadrat 21 cm lub A4

 

Aby uzyskać kwadrat z formatu A4 lepsze  jest ustawienie drukarki na niestandardowy rozmiar papieru 21cm/21cm. W takim  wypadku, podając kartę A 4, w konsekwencji przycinamy wydruk do kwadratu tylko z jednej strony. W przeciwnym wypadku drukarka umieści obraz po środku prostokąta A4, który możemy, jeśli zależy nam na kwadracie, przyciąć z dwóch stron. 

 

.Obrazki w otoczeniu malucha należy często wymieniać. Więcej kart do druku oraz porady metodyczne dotyczące stymulacji wzroku noworodków tu

Kotwica 27
Metoda Domana Czarno-białe karty do druku
Metoda Dmana Karta do druku
Metoda Domana Karty do druku
bottom of page