top of page
Logo Ingenium

Scenariusz zajęć ,,Jestem bezpieczny w internecie"

W przypadku dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w codziennym otoczeniu istnieją praktycznie nieograniczone zagrożenia. Badania pokazują, że zarówno dzieci, jak i dorośli z niepełnosprawnością rozwojową są częściej narażeni na urazy fizyczne i inne niebezpieczeństwa. Dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną częściej brakuje konkretnych umiejętności zapewnienia sobie bezpieczeństwa (np. unikania sytuacji, które mogą spowodować obrażenia fizyczne lub psychiczne).

Bezpieczeństwo osobiste osób z niepełnosprawnością intelektualną wymaga nauki o bezpiecznym i niebezpiecznym środowisku. Poniższy scenariusz koncentruje się na wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa wychowanków zarówno w społeczności, jak i w domu. Proaktywne podejście do bezpieczeństwa osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi obejmuje wsparcie wychowawcze w podnoszeniu świadomości podstawowych niebezpieczeństw. Scenariusz zawiera tematykę bezpieczeństwa w sytuacjach, z którymi wychowankowie spotykają się najczęściej. Scenariusz przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, ale może być również wykorzystany w ogólnodostępnych przedszkolach i klasach I-III szkoły podstawowej.

Rozwiązania metodyczne scenariusza:

Technika bitów inteligencji, wizualizacja treści w zwartej formie dostosowanej do możliwości percepcyjnych wychowanków, poglądowe grafiki o dużej rozdzielczości i wysokim kontraście, zwięzłe treści, język telegraficzny, łatwe do zapamiętania hasła.

POMOCE DYDAKTYCZNE:

Ćwiczenie II i III: Materiały do druku lub prezentacji na rzutniku. Prezentacja i rozpoznawanie pojęć związanych z bezpieczeństwem w internecie.

Jestem bezpieczny w internecie Prezentac
.
Pobierz • 1.10MB

Ćwiczenie IV: Prezentacja i rozpoznawanie pojęć związanych z bezpieczeństwem w internecie. Prezentacja z testem wyboru (film).

Ćwiczenie IV i VIII b): Materiały do druku. Rozpoznawanie pojęć i zasad związanych z bezpieczeństwem w internecie. Karty dydaktyczne do rozpoznawania pojęć (naklejania) na galerii podłogowej (metaplan, ćw. IV). Mapa mentalna A3 do rozpoznawania zasad (naklejania na mapie mentalnej, ćw. VIII b).


Jestem bezpieczny w internecie Materiały
.
Pobierz • 1.75MB

Ćwiczenie VIII a): Układanka edukacyjna:


Układanka edukacyjna na mapie mentalnej
.
Pobierz • 1.20MB


Ćwiczenie V i VII: Zasady bezpieczeństwa w sieci - prezentacja z testem wyboru. (film)

Scenariusz zajęć wychowawczych - Jerzy Piekarski

Opracowanie prezentacji multimedialnych i kart dydaktycznych - Jerzy Piekarski

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page