top of page
Logo Ingenium

Czytanie globalne Metodą Domana a dysleksja. Bity inteligencji - polskie fonemy.


Metoda Domana a dysleksja. Nauka czytania Metodą fonetyczną. Bity inteligencji - polskie fonemy - technika wędrującego fonemu.

Metoda Domana proponuje rozwiązania w profilaktyce i terapii dysleksji.

Małe dziecko jest zdolnym kryptologiem, który potrafi złamać wiele kodów i reguł jeszcze przed ukończeniem 6 roku życia. Nie potrzebuje absolutnie wszystkich danych, aby jego młody mózg wynalazł klucz, który rządzi polskim zapisem. Posługując się naszą autorską metodą można szybko, sprawnie i krótko pokazać pełen skrypt (niezbędnych do złamania ,,szyfru”), polskich fonemów.

Ale to tylko efekt uboczny nauki czytania i pisania metodą fonetyczną.

Nauka czytania i pisania innowacyjną metodą fonemową, wspiera myślenie logiczne i kojarzenie faktów. Nasza autorska technika wędrującego fonemu, zapobiega dysleksji, a do tego jest prosta i efektywna. Dlaczego ją stworzyliśmy?

Utarło się przekonanie, że po polsku tak samo się czyta, jak pisze. To przeświadczenie panuje wśród wielu osób, które same doskonale czytają. Na tej samej zasadzie Polacy władający biegle językiem angielskim, odnoszą wrażenie, że Anglicy mówią ....po polsku. Tego pięknego uczucia nie podzielają dzieci uczące się czytać i pisać w języku polskim - szczególnie jeśli chodzi nowe trudne wyrazy, których wcześniej nie widziały na globalnych kartach Metody Domana. W rzeczywistości nasz język ojczysty jest skomplikowanym systemem fonetycznym, w którym inaczej się czyta, a inaczej pisze. ​Jakby nie było, od literek się nie ucieknie.

Litera to fonem, a fonemy to bity inteligencji.

Nauka czytania metodą fonetyczną.

Czytanie globalne metodą Domana a dysleksja, bity inteligencji - polskie fonemy. Nauka czytania metodą fonetyczną.

​Dzięki naszej autorskiej metodzie fonetycznej opisanej w artykule 19 Poradnika metodycznego i technice wędrujących fonemów, wielu dzieciom udało się rozgryźć nowe wyrazy w języku polskim, i to zanim rodzice zdążyli pokazać im cały leksykon polskich słów na globalnych kartach Metodą Domana. Znajomość liter i umiejętność pisania to tylko produkty uboczne naszej metody. Najważniejszym jej celem jest profilaktyka i terapia dysleksji, dysgrafii, dysortografii i wad wymowy.

Technika wędrującego fonemu

Czytanie globalne metodą Domana a dysleksja, bity inteligencji - polskie fonemy. Nauka czytania metodą fonetyczną.

Około 300 polskich fonemów stanowi podstawę skutecznego odczytu wszystkich polskich wyrazów. Jeśli liczba przeraża, prosimy o przeliczenie kart do czytania globalnego, które wypełniają półki i szuflady. Technika wędrującego fonemu nie wymaga aż tylu plansz, (lecz tylko 83 niewielkie kartoniki), ponieważ pokaz odbywa się na dwóch kartach techniką karta- stół.

Wędrujące fonemy to notatnik, który pozwala rozpracować polską notację w czytaniu analitycznym. Dzięki tej autorskiej technice potrafimy zapoznać dziecko z pełną gamą polskich dźwięków już w 6 dni. Liczba jest niewielka, ponieważ w rzeczywistości nie wszystkie kombinacje liter funkcjonują w prawdziwym języku. Poza tym technika wędrującego fonemu jest szybsza i bardziej efektywna od migania kartami Metody Domana.

Nasz autorski analizator wzrokowy (podział na fonemy) jest zgodny z polską prozodią, co ułatwia naukę samodzielnego czytania Jeśli natrafimy na kombinację, która pod względem ortograficznym jest niedopuszczalna, odkładamy literkę, informując dziecko: To nie funkcjonuje np. zii lub sii" . Niektóre kombinacje warto jednak wymówić, ponieważ w każdej chwili mogą pojawić się w języku, który codziennie przyjmuje nowe słowa. Jeden z najnowszych nabytków fonemowych zyskaliśmy dzięki Unii Europejskiej. To ,,GIO" DO :)

Nasze karty pdf do druku BITY INTELIGENCJI - POLSKIE FONEMY umożliwiają sprawne i łatwe zapoznanie z pełną gamą dźwięków języka polskiego i przypisanymi jej kombinacjami liter. Są środkiem dydaktycznym używanym w technice wędrującego fonemu. Zestaw prezentuje i pozwala zapamiętać pełen notatnik dźwięków i znaków niezbędny do zrozumienia reguł odczytu polskiego pisma nawet w 6 dni. 3-letnie dzieci w montessoriańskim złotym okresie dla nauki samodzielnego czytania, mogą ,,rozwiązywać" nowe wyrazy już po 2-ch dniach prezentacji gamy. Zestaw przeznaczony jest dla dzieci od 6 miesiąca życia. Zapraszamy na stronę naszej fundacji https://www.metodadomana.org/bityinteligencji

Jak powinno wyglądać dojrzałe czytanie globalne?

Metoda fonetyczna rozróżnia dwa etapy czytania globalnego:

-wczesne czytanie Metodą Domana, gdzie dziecko jest całkowicie zależne od materiału prezentowanego przez rodzica i nauczyciela. Tą metodą możemy nauczyć fonemów, które będą prezentowane techniką bitów inteligencji. Część tych fonemów to pojedyncze litery. Dzięki znajomości różnych kombinacji liter czyli fonemów, dziecko nauczy się czytać globalnie w sposób dojrzały, ze zrozumieniem zapisu wyrazu.

-dojrzałe czytanie globalne jest samowystarczalne. Czytający sam potrafi odczytać obce wyrazy i robi to w sposób analityczny (zwykle tylko raz) Po zrozumieniu i pamięciowym opanowaniu zapisu (wyglądu wyrazów), dojrzały czytelnik będzie oczywiście czytał globalnie.

Kiedy dziecko nauczy się samo odczytywać nowe słowa, z pewnością wkrótce powróci do czytania globalnego. W przeciwieństwie do czytania globalnego Metodą Domana, gdzie polega się jedynie na materiale podanym przez rodzica, dojrzałe umiejętności czytania globalnego są w pełni samodzielne.

Życzymy Państwu i dzieciom udanej zabawy oraz sukcesów w nauce czytania i pisania naszą metodą fonetyczną!

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page