top of page
Logo Ingenium

Neurologiczne podstawy Metody Domana wciąż aktualne


Metoda Doman Delacato pomogła wielu ludziom, dorosłym i dzieciom, a nawet niemowlętom prowadzić pełniejsze i bardziej znaczące życie.

W świetle najnowszych badań i recenzji naukowych Metoda Doman Delacato ma wiele do zaoferowania. Najnowsze teorie dotyczące działania i rozwoju mózgu potwierdzają neurologiczne podstawy metody.

W jaki sposób rośnie mózg? Czym jest gęstość neuronalna? Im więcej połączeń neuronowych, tym większa gęstość neuronalna - nie tyle fizyczny rozmiar samego mózgu (mamy mniejsze mózgi niż nasi przodkowie), co stopień jego zaawansowania. Mózg jest naczyniem, które jest w stanie pomieścić więcej informacji, niż możemy dostarczyć mu w ciągu całego życia. W tym sensie nie da się go przestymulować. Kiedy mózg intensywnie rośnie? Kiedy rozwój mózgu jest zakończony? Od urodzenia do szóstego roku życia rozwój mózgu jest najbardziej intensywny. W pewnym momencie rozwoju mózg przestaje rosnąć, ale największy zryw wzrostu ma miejsce między 2-m a 4-m rokiem życia, kolejny trochę mniejszy w wieku około 9 lat, a następnie rozwój końcowy następuje pomiędzy 18 a 23 rokiem życia. Jeśli chodzi o proces uczenia się i rehabilitacji, mózg można rozwijać i zmieniać przez całe życie. W jaki sposób mózg się odbudowuje i rehabilituje? Czym jest neuroplastyczność? Mózgu nie można dosłownie powiększyć, ani nie można zastąpić jego uszkodzonych części. Zamiast tego uszkodzony mózg w rzeczywistości zmienia trasę tak wielu funkcji, jak to jest fizycznie możliwe. Na przykład ludzie, którzy doznali urazu obszaru mózgu wpływającego na dotyk, przy ciągłej stymulacji dotkniętego obszaru ciała, przekierowują swoje zdolności sensoryczne do lustrzanej sekcji mózgu. W ten sposób zdrowe części mózgu mogą odebrać funkcje z uszkodzonych części. Rozwój lub naprawa tego organu następuje dzięki stymulacji czyli procesom jego użytkowania – to fundament nowatorskich technik Metody Domana.

Neurologiczne podstawy Metody Domana

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square