top of page
Logo Ingenium

Rysunkowy test rozwoju inteligencji dziecka

Rozwój rysunku jest jedną z najwcześniejszych oznak przyspieszonego rozwoju inteligencji dziecka.

Dzieci uczone Metodą Domana od urodzenia zwykle w wieku 1,5 roku wykonują rysunki na etapie 2-3 letniego dziecka. Ich zdolności manualne są dodatkowo bardzo wyrafinowane, ponieważ te wczesne rysunki są często malutkie i precyzyjne, co wskazuje na wysoko rozwiniętą manipulację w obrębie dłoni. Ocena jakości rysunków dzieci opiera się zwykle na jednej generalnej zasadzie - im więcej szczegółów takich jak części ciała, elementy ubioru - tym lepiej.

Zdaniem naukowców jakość rysunków małego dziecka jest związana z inteligencją w późniejszym życiu. Dr Rosalind Arden, z Medical Research Council Social, Genetic and Development Psychiatry Center przy Instytucie Psychiatrii King's College w Londynie podsumowała wyniki swoich badań: ,,Test rysunkowy został opracowany w 1920 roku w celu oceny inteligencji dzieci 4-letnich, więc faktem jest, że był on skorelowany z inteligencją w wieku 4 lat. Co nas jednak całkowicie zaskoczyło, 10 lat później wyniki tego testu nadal korelowały z inteligencją osób 14-letnich.

Zachowajmy rysunki malutkiego szkraba

Domowe archiwum wczesnych rysunków dziecka prowadzonego pod kierunkiem Metody Domana, może posłużyć rodzicom do orientacyjnego monitorowania rozwoju inteligencji malucha. Można rownież pokazać te rysunki psychologowi. Wytwory plastyczne dzieci uczonych od urodzenia, zwykle korelują z obrazkami zwyczajowo przypisywanym dzieciom starszym na podstawie przeciętnego rozwoju ogółu populacji.

Zdjęcie przedstawia rysunki czterolatków, (których prace badano pod kątem rozwoju inteligencji)

oraz punkty przyznane przez naukowców. Rysunek nr 2 (do lewej) oparty na kółeczkach - może pojawić się u dziecka uczonego od urodzenia Metodą Domana już w wieku 18 miesięcy.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page