top of page
Logo Ingenium

Oddychanie dla zdrowia i rozwoju dziecka


Dmuchanie to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń logopedycznych. Kontrolowany oddech jest nieocenioną techniką dla ogólnego zdrowia i rozwoju dziecka. Świadomy oddech uspokaja i rozluźnia system nerwowy, zwiększa wydajność mózgu, a co za tym idzie, wszystkich układów organizmu dziecka.

Techniki relaksacji i yogi często koncentrują się na ćwiczeniach oddechowych. Powolny i głęboki oddech wywiera uspokajający wpływ na organizm. Ten proces zachęca również do skupienia się na oddychaniu i nie rozpamiętywania stresujących myśli. Szpital dziecięcy w Filadelfii zaleca stosowanie dmuchania, aby zrelaksować dzieci przed zabiegami medycznymi. Jeśli dziecko nie jest w stanie samodzielnie wykonywać powolnego oddychania, zabawka do dmuchania jest najlepszą stymulacją. Jeśli to konieczne, można zamienić dmuchanie w grę. Zachęca to dziecko do zmaksymalizowania kontroli nad oddechem i skupienia się na wydychaniu. Ta prosta czynność zmniejsza stres u dzieci i rozwija mowę. Świadome oddychanie przynosi również wiele innych korzyści zdrowotnych.

Dzięki ćwiczeniom oddechowym układ oddechowy dziecka działa po prostu lepiej.

Trudności w oddychaniu, takie jak astma, zapalenie oskrzeli, a nawet ból w klatce piersiowej ustępują.

Układ trawienny jest powiązany z płucami.

Płytkie oddychanie jest bardzo częstym powodem zaparć. Kiedy dzieci uczą się oddychać w podbrzuszu, zaczynają od razu regularne się wypróżniać. Tzw. oddychanie do jelita masuje narządy wewnętrzne i poprawia ich funkcjonowanie. Oddech uspokaja emocje bezpośrednio wpływające na układ trawienny. Istnieją inne sposoby na poprawę trawienia, ale ten jest najłatwiejszy.

System limfatyczny dziecka działa lepiej.

Kontrolowane oddychanie powoduje zwiększanie krążenia płynu limfatycznego, co przyspiesza regenerację po przebytych chorobach.

Układ krążenia

Oddychanie oczywiście zwiększa dopływ tlenu do serca, mózgu i oczu.

Układ odpornościowy dziecka otrzymuje więcej energii.

Głębokie oddychanie pomaga w regeneracji i leczeniu tkanek. Oddech daje więcej energii ciału, aby samo się leczyło i detoksykowało.

Układ nerwowy dziecka uspokaja się.

Niepokój można złagodzić poprzez nawyk głębokiego oddychania. Kontrolowany oddech pozwala dziecku zauważyć równowagę po obu stronach mózgu.

Mięśnie lepiej działają i dziecko lepiej się porusza.

Kiedy dziecko lepiej oddycha, łatwiej i ładniej się porusza. Oddychanie zmniejsza napięcie mięśni, zwiększa elastyczność i wytrzymałość stawów. Wydychanie pozwala mięśniom na ćwiczenie rozciągania i wzmacnia je, umożliwia dziecku uzyskanie lepszej postawy.

Systemy oczyszczające działają lepiej.

Nadmiar płynów i tłuszczu eliminowany jest przez oddech. Wystarczy zapytać Google w jaki sposób nadmiar tłuszczu wydostaje się z organizmu. Cząsteczki tłuszczu są spalane czyli utleniane. Aż 84% tłuszczu jest wydychane z płuc, tak samo jak dwutlenek węgla. Reszta staje się wodą, której pozbywamy się z moczem, potem, łzami i innymi płynami ustrojowymi. Oddychanie uwalnia narządy wewnętrzne dziecka od stresu, dzięki czemu łatwiej mogą się same naturalnie oczyszczać.

Oddech łączy ciało z umysłem – w czasie świadomego oddychania dzieci są obecne tu i teraz.

Kontrolowany oddech poprawia czujność, przytomność umysłu i koncentrację psychiczną. Oddychanie zwiększą wydajność mózgu i poprawia procesy uczenia się, jak również ułatwia podejmowanie decyzji.

Oddychanie pozytywnie wpływa na emocje i hormony wzrostu Oddychanie głęboko rozluźnia ciało, redukując uczucie stresu. Uwalnia endorfiny, naturalne środki przeciwbólowe, które powodują naturalny wzrost i łatwy sen.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page