top of page
Logo Ingenium

Noworodek jest mądrzejszy niż myślisz

Noworodek jest inteligentniejszy niż większość ludzi myśli. Dlaczego stymulacja noworodka jest kluczowym etapem rozwoju dziecka? Oto kilka wskazówek, które pomogą rozwinąć jego pełen potencjał.

1. Zapewnij stymulację celowo, nie przez przypadek

Noworodek tuż po narodzinach jest funkcjonalnie ślepy, głuchy i słabo czuje dotyk. Te ścieżki czuciowe rosną i rozwijają się w oparciu o stymulację. Drogi sensoryczne rozwijają się, gdy nastąpi odpowiednia stymulacja wzrokowa, słuchowa i dotykowa z właściwą częstotliwością, intensywnością i czasem trwania. Na przykład, noworodek ma zazwyczaj słabo rozwinięty odruch źreniczny. Odruch ten obserwuje się, gdy dziecko jest wystawione na światło, a źrenica w odpowiedzi zwęża się. Im szybciej ten odruch dojrzeje i stanie się spójny, tym szybciej dziecko będzie mogło zobaczyć zarys przedmiotów, a następnie szczegóły.

Obie te umiejętności pozwalają dziecku zobaczyć twarz matki i zrozumieć świat wizualny. U większości niemowląt odruch ten jest stymulowany przez przypadek, gdy dziecko jest zabierane z ciemności do światła. Ale matka może to ćwiczenie zorganizować z większą częstotliwością i intensywnością, tak aby droga wzrokowa rozwijała się szybciej w odpowiedzi na wzmocnioną stymulację. Jest to bardzo łatwe do wykonania i zajmuje bardzo mało czasu, ale może oznaczać, że dziecko zyska zdolność widzenia szczegółów kilka tygodni lub miesięcy wcześniej niż zrobiłby to, gdybyśmy polegali na przypadkowej stymulacji.

Twoje dziecko jest mądrzejsze niż myślisz.

2. Skoncentruj się na pierwszym roku (jest to bardzo ważne!)

To okres, w którym zazwyczaj mamy mają to szczęście, że kontakt z dzieckiem jest największy dzięki urlopom macierzyńskim.

Mózg rośnie i nabiera gęstości neuronalnej (najważniejszy element wzrostu) dzięki użytkowaniu. Mózg rozwija się najszybciej od poczęcia do szóstego roku życia. Uczenie się jest odwróconą funkcją wieku. Im młodsze dziecko, tym szybciej się uczy. Jeśli dziecko otrzyma stymulację sensoryczną ze zwiększoną częstotliwością, intensywnością i czasem trwania, pod warunkiem zwiększenia jego możliwości poruszania się, języka i zdolności manualnych, będzie rozwijało się szybciej we wszystkich obszarach funkcjonowania. Zwiększy to jego ogólne zrozumienie otaczającego go świata i znacznie zwiększy interakcje z rodziną. Szczęście dziecka, zdrowie i ogólne samopoczucie będą wynikiem stymulacji i szerszych możliwości rozwoju.

3. Zapewnij dziecku jak najwięcej możliwości poruszania się.

Nowoczesne dziecko ma bardzo mało czasu na ruch. Spędza większość dnia w urządzeniach, które ograniczają ruch lub całkowicie go uniemożliwiają. Niemowlęta spędzają zbyt wiele czasu w nosidełkach, fotelikach samochodowych, zagrodach do zabawy, spacerówkach, i innych urządzeniach. Dziecko potrzebuje maksymalnej ilości czasu na ciepłej, czystej i bezpiecznej podłodze, gdzie może eksperymentować jak używać rączek i nóżek, aby się nauczyć czołgać i raczkować.

Musi być w stanie czołgać się na brzuchu tak często, jak to możliwe. Nauczy się wtedy znacznie szybciej, jak pełzać na rękach i kolanach. Musimy przestać wiązać dziecko warstwami kocy i odzieży, które uniemożliwiają mu poruszanie się. Powinniśmy ocieplić otoczenie, aby nie noworodek nie musiał nosić więcej niż t-shirt i pieluchę. Na tym etapie powinniśmy żyć z dzieckiem na podłodze. Dzieci "na podłodze" lepiej śpią, jedzą j i są zdrowymi, szczęśliwymi dziećmi, ponieważ odbywają codzienny program wychowania fizycznego, którego potrzebują i chcą. Jak odbywa się nauka pełzania oraz jak przygotować podłogę omówiono w Poradniku metodycznych w artykule ,,Jak stymulować rozwój noworodka?"

4. Stwórz doskonałe środowisko dla rozwoju swojego dziecka

Funkcje mózgu to naczynia połączone. Kiedy do pewnego stopnia wzmocnisz jeden obszar mózgu dziecka, wszystkie obszary będą lepiej funkcjonować. Ogólny program stymulacji i możliwości bardzo pomoże w rozwoju języka. Noworodki początkowo słabo oddychają. To sprawia, że ​​trudno jest im wydobywać dowolne dźwięki. Kiedy dziecko widzi lepiej, chce się lepiej poruszać, i robi to. Gdy porusza się intensywniej, poprawia się jego oddychanie. Ponieważ jest w stanie lepiej oddychać, wydaje więcej dźwięków. Im więcej dźwięków wytwarza, tym bardziej matki reagują na te dźwięki. Im więcej matka i dziecko rozmawiają ze sobą, tym szybciej matka przełamuje "barierę dźwiękową" i rozumie, co jej dziecko faktycznie mówi.Noworodki są gotowe do rozumienia mowy. Większość dzieci nie jest dobrze rozumiana, dopóki nie osiągną wieku od 12 do 14 miesięcy. Ten proces powinien zająć nie więcej niż od 3 do 4 miesięcy. Stymulacja rozwoju pozytywnie wpływa na jakość życia malutkiego dziecka i jego rodziców.

5. Posłuchaj, co mówi do ciebie Twoje dziecko

Ponieważ dziecko bardzo chce rozmawiać z matką, użyje wszelkich dostępnych środków, aby to zrobić. Wszystkie dźwięki to język werbalny. Dźwięki, które wydobywa z siebie dziecko nie są podobne do języka – ale to jest język. Kiedy dziecko wie, że słuchasz, będzie komunikować się tak często, jak to możliwe. Posłuchaj swojego dziecka i odpowiedz mu. Ono tego właśnie chce. Ważne jest, aby Twoje dziecko wiedziało, że wiesz, że do Ciebie mówi.

Oto językowe ZAWSZE i NIGDY:

ZAWSZE:

Zawsze słuchaj dziecka.

Wyglądaj tak, jakbyś słuchała.

Bądź gotowa czekać na odpowiedź.

Zaakceptuj fakt, że dziecko decyduje, czy odpowiedzieć, czy nie; to jest wybór dziecka.

Odpowiadaj na to, co mówi dziecko.

Z entuzjazmem doceń trud, z jakim dziecko rozmawia.

Przypisuj znaczenia określonym dźwiękom, które dziecko mówi wielokrotnie.

Używaj prawdziwych słów podczas rozmowy z dzieckiem.

NIGDY:

Nigdy nie używaj dziecinnej mowy w rozmowie z dzieckiem

Nigdy nie ignoruj dziecka.

Nigdy nie zadawaj pytań i nie pozostawiaj dziecku czasu na odpowiedź.

Nigdy nie zaniedbuj odpowiedzi na dźwięki dziecka.

Nigdy nie naśladuj ani nie żartuj z dźwięków dziecka.

Nigdy nie poprawiaj wymowy dziecka.

Nigdy nie próbuj zmuszać dziecka do opowiadania lub odpowiadania na pytania.

6. Szczegółowe techniki rozwoju noworodka opisuje program ,,How smart is your baby? opracowany przez Instytuty osiągania ludzkich możliwości w Filadelfii.

Twoje dziecko w krytycznych momentach swojego rozwoju doznaje palącej ciekawości.

Sprawdź wrażliwe okresy ożywionych zainteresowań w naszym kalendarzu rozwojowym tu:

Wydruki do programu rozwoju wzroku noworodka pobierzemy w zakładce Do pobrania. Wskazówki jak stymulować rozwój noworodka znajdziemy w Poradniku metodycznym na naszej stronie.

Tekst źródłowy został opracowany przez Instytuty Osiągania Ludzkich Możliwości w Filadelfii. https://www.iahp.org

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page