top of page
Logo Ingenium

Wielka Brytania


Wielka Brytania

0. To flaga Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, zwanego w formie krótkiej Wielką Brytanią (oficjalna flaga państwowa nie zawiera herbu).

1. Wielka Brytania to unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej, na wyspach Wielka Brytania i Irlandia.

2. Stolicą Wielkiej Brytanii jest Londyn.

3. Herb Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej to w tarczy herbowej czterodzielnej w krzyż, w polach pierwszym i czwartym czerwonym Herb Anglii, w polu drugim złotym Herb Szkocji, w polu trzecim błękitnym Herb Irlandii. Tarczę podtrzymuje złoty lew Anglii i srebrny jednorożec Szkocji.

4. Wielka Brytania graniczy z Irlandią.

5. W skład państwa zalicza się Anglia, Walia i Szkocja oraz Irlandia Północna. Państwo posiada także kilkanaście terytoriów zależnych, niewchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa.

6. Wyspy Wielka Brytania i Irlandia , na których leży państwo, otoczone są przez Ocean Atlantycki, Morze Irlandzkie, Morze Północne oraz Kanał La Manche.

7. Język urzędowy Wielkiej Brytanii to angielski.

8. Nazwa kraju pochodzi od celtyckiego słowa Pretani, które oznacza pomalowani lub wytatuowani i odnosi się do dekoracji ciała starożytnych Celtów.

9. Jednostka monetarna Wielkiej Brytanii to funt szterling równy 100 pensów.

10. Wielka Brytania jest krajem rozwiniętym i stanowi szóstą największą gospodarkę świata.

Copyright 2011 Fundacja Ingenium Bity Inteligencji - Geografia Seria: Państwa Europy 45/46

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page