top of page
Logo Ingenium

Scenariusz zajęć ,,Jestem bezpieczny w ruchu pieszym"

W przypadku dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w codziennym otoczeniu istnieją praktycznie nieograniczone zagrożenia. Badania pokazują, że zarówno dzieci, jak i dorośli z niepełnosprawnością rozwojową są częściej narażeni na urazy fizyczne i inne niebezpieczeństwa. Dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną częściej brakuje konkretnych umiejętności zapewnienia sobie bezpieczeństwa (np. unikania sytuacji, które mogą spowodować obrażenia fizyczne lub psychiczne).


Bezpieczeństwo osobiste osób z niepełnosprawnością intelektualną wymaga nauki o bezpiecznym i niebezpiecznym środowisku. Poniższy scenariusz koncentruje się na wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa wychowanków zarówno w społeczności, jak i w domu. Proaktywne podejście do bezpieczeństwa osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi obejmuje wsparcie wychowawcze w podnoszeniu świadomości podstawowych niebezpieczeństw. Scenariusz zawiera tematykę bezpieczeństwa w sytuacjach, z którymi wychowankowie spotykają się najczęściej. Scenariusz przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, ale może być również wykorzystany w ogólnodostępnych przedszkolach i klasach I-III szkoły podstawowej.


Rozwiązania metodyczne scenariusza:


Technika bitów inteligencji, wizualizacja treści w zwartej formie dostosowanej do możliwości percepcyjnych wychowanków, poglądowe grafiki o dużej rozdzielczości i wysokim kontraście, zwięzłe treści, język telegraficzny, łatwe do zapamiętania hasła.


POMOCE DYDAKTYCZNE:Ćwiczenie I: Rozpoznawanie i sortowanie plansz z oznakowaniem. (Wprowadzone wcześniej pojęcia związane z bezpieczeństwem w ruchu pieszym: Materiały do druku lub prezentacji na rzutniku.)


Jestem bezpieczny na drodze w ruchu pies
.
Download • 613KB

Ćwiczenie II: Film ,,Jestem bezpieczny na drodze- zasady bezpieczeństwa w ruchu pieszym” ( opcjonalnie z testem wyboru na mapie mentalnej).
Ćwiczenie II: ,,Jestem bezpieczny na drodze- zasady bezpieczeństwa w ruchu pieszym” do prezentacji na rzutniku. Plik zawiera wydruki mapy mentalnej.


Zasady bezpieczeństwa w ruchu pieszym do
.
Download • 1.47MB


Ćwiczenie V c) i VI: Rozpoznawanie zasad bezpieczeństwa w ruchu pieszym na mapie mentalnej - materiały do druku, wycinania i naklejania.


Jestem bezpieczny na drodze w ruchu pies
.
Download • 1.34MB

Ćwiczenie V a, b): układanka edukacyjna:


Układanka edukacyjna na mapie mentalnej
.
Download • 937KB

Scenariusz zajęć wychowawczych - Jerzy Piekarski

Opracowanie prezentacji multimedialnych i kart dydaktycznych - Jerzy Piekarski

Comments


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page