top of page
Logo Ingenium

Jak pomóc  dzieciom z SPE kontynuować naukę podczas pandemii koronawirusa?

Autor: Jerzy Piekarski, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Koszalinie

Ciekawe linki dla rodziców i opiekunów sprawujących opiekę nad dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnych.

Przebywanie w domu jest bardzo uciążliwe dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Z drugiej strony nikt nie może oczekiwać, że rodzice zastąpią nauczycieli i placówki opieki nad dziećmi, lub będą w stanie kontynuować działania, które do tej pory realizowała szkoła lub przedszkole. Rodzice i opiekunowie mogą jednak i powinni dołożyć wszelkich starań, aby pomóc dzieciom w nauce podczas ich pobytu w domu.

Jeśli Twoje niepełnosprawne dziecko zwykle chodzi do szkoły, ale obecnie przebywa w domu, szkoła nadal pracuje, aby zapewnić mu naukę i przekazywać informacje zwrotne w formacie odpowiadającym jego potrzebom. Oprócz tego szereg instytucji i organizacji stworzył dodatkowe zasoby, które mogą pomóc dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w nauce.

Oto lista bezpłatnych zasobów edukacyjnych online dla dzieci z SPE:

Materiały ćwiczeniowe dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

Karty pracy odpowiadają współczesnym standardom międzynarodowym. Wykorzystują one symbole PCS, czyli znaki graficzne obrazujące poszczególne pojęcia (system ten jest wsparciem dla osób z trudnościami w komunikowaniu się, w rozumieniu treści i uczestnictwie w procesie dydaktycznym):

Zeszyt kart pracy cz. 1 – do podstawy programowej kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym w szkołach podstawowych

Zeszyt kart pracy cz. 2 – do podstawy programowej kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym w szkołach podstawowych

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Zajęcia rewalidacyjne

Edukacja wczesnoszkolna - E‑podręczniki to bezpłatne i dostępne dla wszystkich materiały edukacyjne.

Podręczniki interaktywne - nauczanie on-line

Polska to lubię - to platforma z materiałami on-line, oraz mnóstwem metodycznie przygotowanych kart pracy. Wszystkie treści dotyczą Polski i patriotyzmu:

Tangramy online - szablony tangramów - ćwiczenia w układaniu tangramu. Można je tworzyć analogowo z wykorzystaniem klocków, ale także interaktywnie. Aktywne ćwiczenia działają zarówno na interaktywnej tablicy jak i na tablecie, do wyboru kilkadziesiąt różnych kształtów do ułożenia kolorowych obrazków:

Matzoo to platforma z zadaniami matematycznym. Znajdujące się na niej ćwiczenia są bezpłatne i interaktywne:

Czas dzieci, to strona z grami edukacyjnymi dla dzieci i materiałami do pobrania do druku:

Materiały dydaktyczne do druku dla nauczycieli przedszkola i nauczania wczesnoszkolnego. Darmowe szablonu do druku.

Generator kart pracy dla najmłodszych do druku:

Planeta energii, to strona z interaktywnymi zabawami związanymi z energią i ochroną klimatu - autorski program edukacyjny Grupy Energa, który powstał z myślą o najmłodszych. Dzieci dowiedzą się, czym jest prąd i skąd się bierze oraz jakie są źródła energii. Poznają też zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych oraz prawidłowego zachowania się w pobliżu obiektów energetycznych.

Nauka pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii:

Nauka słówek, mowy i rozumienia mowy - strona którą można wykorzystać na zajęciach rewalidacyjnych:

Eprzedszkolaki.pl to miejsce tworzone przez rodziców i pedagogów, dla rodziców i pedagogów. Serwis dostarcza rodzicom i nauczycielom wysokiej jakości treści do pracy i zabawy z dziećmi. Publikuje zarówno materiały do druku, jak i multimedialne gry i ćwiczenia do pracy online z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, komputera, tabletu czy telefonu. Materiały powstają pod nadzorem pedagogów i są zgodne z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.

metodadomana.org - wczesna edukacja i rewalidacja pełną Metodą Domana. Bity inteligencji, książeczki, karty dydaktyczne i harmonogramy Metodą Domana do pobrania do druku na niniejszej stronie tu:

Zachęcam wszystkich rodziców i opiekunów do skorzystania z interaktywnych narzędzi, aby zagospodarować dzieciom chociaż część wolnego czasu na utrwalanie wiedzy i rozwijanie zainteresowań.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page