Logo Ingenium

Paląca ciekawość czyli okna rozwojowe Marii Montessori

 

   Czy wiesz, że Twoje dziecko doświadcza  „okienek  rozwojowych”? Nazywamy je oknami możliwości, ponieważ gdy okno jest otwarte,  dziecko ma niesamowitą okazję naturalnego, łatwego i spontanicznego uczenia się konkretnych informacji i umiejętności. Jednak po zamknięciu okna, tych samych informacji / umiejętności trzeba się nauczyć na własnej skórze… poprzez zapamiętywanie i wielokrotne powtarzanie.

 

Te okna możliwości są tym, co Maria Montessori nazywa „wrażliwymi okresami” lub ,,fazami wrażliwymi”. Według Montessori, wszystkie dzieci doświadczają w swoim rozwoju tych samych, niemal magicznych chwil - momentów, w których chłoną konkretne koncepcje z niezwykłą łatwością. Kiedy dziecko znajduje się w samym środku jednego z tych wrażliwych okresów, będzie oddawało się pewnym czynnościom lub lekcjom z intensywnym zainteresowaniem, wręcz palącą ciekawością.

 

Okno rozwojowe to płonący ogień pasji poznawczej, okres, w którym dziecko zdobywa nową konkretną umiejętność. ~ Mary Ellen Maunz

 

Zrozumieć dziecko, które się rozwija

 

Maria Montessori rozpoznała i sklasyfikowała jedenaście podstawowych okienek rozwojowych czyli tzw. Montessoriańskie fazy wrażliwe.

 

Przeczytaj cały artykuł w naszym kalendarzu rozwojowym tu

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Wyróżnione posty

Jak nie przeszkadzać dziecku w nauce jazdy na rowerze?

April 1, 2019

1/10
Please reload

Ostatnie posty