top of page
Logo Ingenium

SPRZĄTANIE DOMU TO DLA DZIECI ŚWIETNA LEKCJA ŻYCIA

Sprzątanie domu to bardzo pożyteczna zabawa, ale i próba, szczególnie jeśli chodzi o najmłodsze dzieci. Maluchy powinny uczestniczyć w procesie sprzątania, ponieważ dzięki nim będzie on zarówno produktywny, jak i zabawny dla wszystkich zaangażowanych stron. Niektóre dzieci czasem gardzą sprzątaniem, zwłaszcza jeśli jest ono sprzeczne z tym, w co angażują za każdym razem, gdy się budzą: czyli w robienie bałaganu i niesprzątanie po sobie. Jednak jeśli chodzi o dobro dzieci, powinniśmy zdobyć się na kompromis i nakłonić najmłodsze dzieci do pomocy choć w jednym ważniejszym sprzątaniu tygodniowo i jednym pomniejszym dziennie - a wyniki będą niesamowite. Wystarczy policzyć; ile razy dziecko zaangażuje się w daną czynność przez 52 tygodnie lub 365 dni. A przecież, aby wyrobić nawyk, wystarczy jedną rzecz powtórzyć tylko 40 razy.

Odgrywanie ról

Jednym ze sposobów zaangażowania małych dzieci w pomoc w utrzymywaniu domu w czystości, jest zabawa z podziałem na role. Stwórz dla nich grę, daj zadania do wykonania i rozdaj nagrody. Daj swojemu synowi ,,misję” do wykonania, przekaż ,,obowiązki” swojej córce i sprawdź, jak zmienia się ich osobowość, kiedy wykonują powierzone zadanie.

Przebieranki

Można zorganizować dla dzieci grę z podziałem na role z rzeczywistymi kostiumami! Maluchy naprawdę uwielbiają udawać, że są w butach innych ludzi. Jedną z najlepszych rozrywek dla dzieci jest udawanie dorosłych, więc można z powodzeniem powierzyć im dorosłe role i pożyczyć niektóre ubrania dla dorosłych (fartuszki, chustki, rękawice ochronne). Maluchy zrobią wszystko, by odegrać role ich życia. Nie można lekceważyć potęgi ich wyobraźni i tego, jak może ona pobudzać do wykonywania prawdziwych obowiązków z rzeczywistym zaangażowaniem.

Uczymy odpowiedzialności

Sprzątanie domu jest doskonałym sposobem na wprowadzenie dzieci w dorosłe życie i pokazanie im, dlaczego tak ważne jest robienie tego, co robią. Traktujmy maluchy jak odpowiedzialnych, godnych zaufania ludzi ( którymi bardzo chcą być) i wyjaśnijmy, że jeśli podłoga nie zostanie odkurzona, dom zostanie pochłonięty roztoczami, które niosą choroby i psują jakość życia domowników. Dajmy im powody, aby rzeczywiście zapragnęły, by ich miejsce do życia było czyste i uporządkowane. Kiedy dziecko naprawdę czegoś chce, doskonale wiemy, że osiągnie to, nawet jeśli samo będzie musiało to zrobić. Ponadto, im wcześniej dziecko zacznie przyzwyczajać się do obowiązków domowych, tym mniej narzekać będzie w okresie dorastania, nie wspominając już o tym, że o wiele więcej prac domowych zostanie wykonanych - wyobraźmy sobie wszystkie obowiązki, które zostaną zdjęte z naszych rąk!

Samodzielność i przygotowanie do życia

Sprzątanie domu pokazuje dzieciom, czego mogą się spodziewać, gdy będą przebywać z dala od domu, z dala od pomocy rodziców. Tylko od naszych dzieci będzie zależało, czy ich otoczenie będzie uporządkowane, czyste, zdrowe i bezpieczne. Jest to lekcja życia jakich wiele, ale jeśli uda nam się ją odrobić z powodzeniem, to wkrótce nie będziemy mieć dzieci, ale małe osoby biegające po okolicy, pomagające nam w domu, pełne chęci do działania. Nauczmy je dbałości o swoje otoczenie, odpowiedzialności za dom i rodziców i w przyszłości będziemy mogli spaćspokojnie , pewni, że potrafią zadbać o siebie i o swoich bliskich.

Lista stałych obowiązków dostosowanych do wieku dziecka – niektóre możemy wybrać jako stałe obowiązki codzienne, inne w zależności od potrzeb mogą być realizowane przynajmniej raz w tygodniu:

WIEK 2-3

Chowanie zabawek do pudełka z zabawkami, napełnianie misek dla zwierząt, podanie potrawy na stół (pod kontrolą rodziców: niech to będzie sałatka), odkładanie brudnych ubrań do kosza z praniem, wkładanie ubrań do pralki (pod kontrolą rodziców), wycieranie szmatką rozlanych cieczy, układanie książek na półce i czasopism w stos, ubieranie się i przygotowanie ubranka na rano, do przedszkola.

WIEK 4-5

Słanie łóżka, opróżnianie kosza na śmieci, sprzątanie zabawek i artykułów artystycznych na półki i

do pojemników, utrzymywanie czystego biurka lub stolika, plewienie chwastów, podlewanie kwiatów, rozładowywanie naczyń ze zmywarki, wycieranie naczyń, nakrywanie do stołu/sprzątanie ze stołu.

WIEK 6-7

Sortowanie prania, zamiatanie podłogi, pomoc w przygotowywaniu i pakowaniu drugiego śniadania, plewienie chwastów i grabienie liści, utrzymywanie porządku w sypialni, zmywanie i wycieranie naczyń, drobne ręczne przepierki, pomoc przy zakupach (może nieść lekkie torby z kilkoma przedmiotami).

WIEK 8-9

Napełnianie zmywarki, odkładanie artykułów spożywczych po posiłkach, odkurzanie, pomoc w robieniu obiadu, przygotowywanie własnych przekąsek, sprzątanie i mycie naczyń i stołu po posiłku, sortowanie i wkładanie prania do pralki, wycieranie kurzy, wyprowadzanie zwierzaka na spacer.

10 lat

Napełnianie i rozładowywanie zmywarki do naczyń, zdejmowanie, składanie i odkładanie prania do szafek, sprzątanie łazienki, mycie parapetów okiennych, kąpanie zwierząt domowych, gotowanie prostych posiłków pod nadzorem, robienie zakupów wg z listy, sprzątanie i mycie kuchni, zmiana pościeli, koszenie trawy, podanie posiłku i sprzątanie po nim, pomoc młodszemu rodzeństwu w prostych czynnościach higienicznych.

4 reguły, które pomogą osiągnąć sukces w nauce porządku:

1. Zawsze dawaj dobry przykład.

Nawyki to coś, co dzieci obserwują i naśladują. Pokazuj wszystko co robisz, tak wcześnie, jak to tylko możliwe. ,,Mamusia najpierw sprawdzi swój kalendarz, a potem ci powie, ,,Zapisuję wszystko, więc na pewno nie zapomnę", ,,Zawsze sprzątam zabawki, aby na nie nadepnąć - żeby się nie zranić, wiesz?"

2. Uczmy dzieci, że wszystkie rzeczy mają swoje własne domki, podobnie jak my mamy dom dla siebie.

Stare powiedzenie ,,wszystko ma swoje miejsce" to świetna myśl, ale nie cytujemy tego, by promować perfekcjonistyczne ideały. Jest to reguła, która jest kluczem do spokojnego i wygodnego życia. Kiedy rzeczy mają swój dom, wiemy, gdzie szybko i łatwo można je odłożyć lub znaleźć, oszczędzamy przestrzeń i pieniądze na kupowanie tej samej lub podobnej rzeczy kilka razy. Etykiety pokażą dzieciom, gdzie znajdują się poszczególne domki, a nawet pomogą młodszym dzieciom nauce czytania.

3. Zaoferuj dziecku kalendarze odpowiednie dla wieku, listy rzeczy do zrobienia i listy kontrolne.

Dzieci uwielbiają tabelki. Szkoły często zapewniają dzieciom plany lekcji, ale Ty możesz pomóc młodszemu dziecku w pisaniu i sprawdzaniu jego codziennych dziecięcych obowiązków. Kiedy jest coś do zrobienia, zawsze zapisuj to na papierze w formie listy i umieść obok tego pola wyboru, aby dzieci mogły doświadczyć satysfakcji z przekraczania tej listy. (Używanie list również zmniejsza dokuczliwość i chroni rodzica przed byciem tym, który zmusza do wykonywania obowiązków!) Kiedy pakujesz się na wycieczkę, daj dzieciom ich własne listy przewozowe. Takie podejście promuje koncepcję przestrzegania procedur w dorosłym życiu.

5. Bądź cierpliwy. Dzieci nigdy nie będą tak skrupulatne, jak Ty, w utrzymaniu domu w czystości.

Zdjęcie: Amazon.com: Kidzlane Kids Cleaning Set dla szkrabów do lat 4.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page