top of page
Logo Ingenium

Porady dla rodziców na okres pandemii koronawirusa

Autor: Jerzy Piekarski, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Koszalinie

Rodzice w całym kraju po raz pierwszy będą uczyli się razem z dziećmi w domu, dlatego potrzebują pomysłów na edukację domową.

Przy odrobinie kreatywnego myślenia można zapewnić domową naukę i opiekę, która pasować będzie do rodziny, dziecka i ich codziennych zajęć oraz atrakcje, które spodobają się zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Każdy chciałby robić w ciągu dnia coś, co sprawia mu radość.

NAUKA ZINTEGROWANA

Codzienne uczenie się, które zapewnimy dzieciom, może być luźno skoncentrowane na czytaniu, pisaniu, matematyce, a także na zamiłowaniu dziecka do kreatywnego uczenia się poprzez zabawę. Pamiętajmy: wiele codziennych czynności wymaga uczenia się tych wszystkich umiejętności i naturalnego rozwijania posiadanej już wiedzy.

Szczerze mówiąc, nauczanie w domu może stać się świetnym sposobem na powiązanie nauki ze światem realnym, a także zapewnić możliwość poznania tego, co dziecko już wie i co sprawia mu przyjemność; pozwólmy dzieciom zostać naszymi nauczycielami!

Kreatywne myślenie pomaga rodzicom i dzieciom cieszyć się wspólną nauką i zabawą bardziej niż skupianie się wyłącznie na przedmiotach szkolnych lub internetowych lekcjach.

ODKRYJ STYL UCZENIA SIĘ DZIECKA

Domowa nauka może pomóc rodzicowi odkryć, w jaki sposób jego dziecko woli się uczyć. To pomoże w planowaniu nowych zajęć i być może pozwoli uniknąć wielu trudności w podjęciu decyzji, kiedy i jak dołączyć do ustalonych lekcji, które zapewniła szkoła lub przedszkole, i odpowiednio je rozdzielić, szczególnie w przypadku starszych dzieci.

STRUKTURA DNIA OPARTA NA POSIŁKACH

Chociaż struktura dnia jest ważna, równie potrzebna będzie elastyczność w zarządzaniu przerwami w nauce i posiłkami, które dzieci mogłyby planować i przygotowywać.

Świetnym zajęciem w porze drugiego śniadania jest włączenie dzieci do przygotowania jedzenia, sprawdzania etykiet, wartości odżywczych, kraju pochodzenia żywności czyli praktyczne ćwiczenia z zakresu geografii, środowiska, matematyki i technologii żywienia.

Na naukę gotowania, nakrywania do stołu i zachowania podczas posiłku zawsze brakowało nam czasu, dlatego w okresie izolacji domowej nadarzyła się doskonała okazja, aby to zmienić.

LEKCJE WSPÓLNEGO GOTOWANIA

Zaangażowanie dzieci w pomiary produktów spożywczych, ustalanie proporcji, to matematyka w praktyce, a obróbka żywności; (rozpuszczanie, gotowanie, parowanie) to doświadczenia fizyczne i chemiczne. Dzieci uwielbiają gotować, piec i eksperymentować z jedzeniem. Wiemy również, jak korzystne jest gotowanie dla dzieci. Zdobywają całą masę umiejętności, uczą się przedmiotów ścisłych, umiejętności motorycznych, sekwencjonowania i podążania w danym kierunku.

Istnieje sposób, aby wyciągnąć jeszcze więcej nauki w kuchni, tworząc przepisy oparte na napisach i zdjęciach lub rysunkowych prezentacjach, które dzieci mogą stosować

MATEMATYKA NA ZAKUPACH

Zakupy, ich planowanie, liczenie pieniędzy to świetna lekcja matematyki. Tu również można tworzyć prezentacje oparte na zdjęciach towarów lub prawdziwych eksponatach z podpisaną ceną. Można używać starych rachunków za zakupy, aby dodawać przedmioty; przeglądać strony z zakupami i ustalać procentowe rabatów i sumy list zakupów dla starszych dzieci. Świetnym projektem będzie przydzielenie określonego budżetu, aby dziecko sporządziło listę tego, co chce kupić.

OBLICZENIA ZEGAROWE I KALENDARZOWE W DOMU

Można zacząć dzień od ćwiczeń odczytywania czasu lub zrobić zestaw kart z rozkładem jazdy, programem filmów dla dzieci, planem lekcji internetowych, itp.

POMIARY DOMU

Mierzenie mebli i przedmiotów, przeliczanie z mm na cm; cm na metry itp., projektowanie wymarzonego pokoju, balkonu lub kuchni rozwija wyobraźnię przestrzenną. Również bawi i rozwija tworzenie obiektów 3D przy użyciu różnych materiałów, klocków Lego, kartonu, papieru lub czegoś jadalnego, takiego jak ciasto!

GRY

Nie zapominajmy, że gry planszowe to świetny sposób na naukę wielu umiejętności; w szczególności tych związanych z matematyką; gry kostką, karty, itp. (można je również znaleźć w Internecie).

PRZERWY NA RUCH FIZYCZNY

Pamiętajmy, że przerwy są ważne, a dzieci powinny być zachęcane do ćwiczeń fizycznych lub robienia tego, na co mają ochotę. Jeśli masz to szczęście, że posiadasz ogród, pomyśl o rozwoju fizycznym dziecka; bieganiu lub jeździe na rowerze.

PRZYRODA I MATEMATYKA NA SPACERZE

Nadeszła wiosna i spacerując po okolicy, można zwrócić uwagę na drzewa, pąki i kwiaty oraz robić zdjęcia do identyfikacji gatunków i badania ich w domu. Zdjęcia można również robić na kluczowych etapach spaceru, do nakreślenia trasy podróży na mapach Google w domu i dyskusji na temat tego, co znajduje się w środowisku lokalnym (geografia). Można rozmawiać o wszystkich kształtach, które widzimy na spacerze, spojrzeć na wzory i kąty (matematyka).

Jeśli nie macie dostępu do ogrodu, spróbujcie wypatrzeć różne rzeczy z okna.

POCZĄTEK I KONIEC DNIA

Dzień musi mieć wyraźny początek i koniec. Po pierwsze, usiądźcie z dziećmi i wspólnie zaplanujcie dzień przy śniadaniu. W ten sposób wszyscy zrozumieją swoje oczekiwania i będą mieli jasność co do tego, co będą robić. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku dzieci.

Pod koniec dnia powinniście poświęcić trochę czasu na zastanawianie się i rozmowę o tym, czego się nauczyliście (mówienie i słuchanie). Zapewni to dzieciom świadomość czego się nauczyły, zbuduje pewność siebie i motywację następnego dnia. Czytanie do poduszki jest coraz bardziej popularne w wielu rodzinach. To świetne zakończenie dnia dla dziecka.

POZOSTAŃCIE W KONTAKCIE

Utrzymywanie kontaktu z przyjaciółmi w tym trudnym momencie jest bardzo ważne dla wszystkich dzieci. Można zorganizować określoną porę dnia, na kontakty za pośrednictwem różnych mediów społecznościowych, dostępne platformy lub telefon.

NIE PODDAWAJCIE SIĘ

Okres pandemii to prawdziwa okazja, aby dzieci poczuły się odpowiedzialne za własną naukę. Przejmując kontrole nad domową szkołą, dzieci staną się bardziej zmotywowane i dzięki temu bardziej docenią doświadczenie samokształcenia.

Nie stresujcie się, nie jesteście nauczycielami. Jesteście rodzicami, więc cieszcie się z tego nieoczekiwanego czasu, który można spędzić z dziećmi i czerpać z tego przyjemność. Pamiętajcie, że jeśli dana aktywność nie działa lub Was stresuje, to zatrzymajcie się, zróbcie sobie przerwę i przejdźcie do czegoś nowego.

Dowiedzcie się, czym są zainteresowani dalsi członkowie rodziny i przyjaciele, może chcieliby zostać „wirtualnymi nauczycielami-gośćmi”; to nie musi być matematyka lub umiejętność czytania. Wielu z nas czuje się przytłoczonych wspieraniem dzieci w odrabianiu lekcji, a perspektywy nauki w domu są coraz bardziej zniechęcające, więc pamiętajcie, że jest to okazja do skorzystania z oferowanej pomocy. Porozmawiajcie z innymi rodzicami i dowiedzcie się, co robią, i wspierajcie się nawzajem.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page