Logo Ingenium

Jak pomóc  dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi kontynuować naukę  podczas pandemii koronawirusa (COVID-19)?

April 16, 2020

 

Ciekawe linki dla rodziców i opiekunów sprawujących opiekę nad dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnych.

 

     Przebywanie w domu jest bardzo uciążliwe dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.  Z drugiej strony nikt nie może oczekiwać, że rodzice zastąpią nauczycieli i placówki opieki nad dziećmi, lub będą w stanie kontynuować działania, które do tej pory realizowała szkoła lub przedszkole. Rodzice i opiekunowie mogą jednak i powinni dołożyć wszelkich starań, aby pomóc dzieciom w nauce podczas ich pobytu w domu.

Jeśli Twoje niepełnosprawne dziecko zwykle chodzi do szkoły, ale obecnie przebywa w domu, szkoła nadal pracuje, aby zapewnić mu naukę i przekazywać informacje zwrotne w formacie odpowiadającym jego potrzebom. Oprócz tego szereg instytucji i organizacji stworzył dodatkowe zasoby, które mogą pomóc dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w nauce.

 

Oto lista bezpłatnych zasobów edukacyjnych online dla dzieci z SPE:

 

Materiały ćwiczeniowe dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym. 

 

Karty pracy odpowiadają współczesnym standardom międzynarodowym. Wykorzystują one symbole PCS, czyli znaki graficzne obrazujące poszczególne pojęcia (system ten jest wsparciem dla osób z trudnościami w komunikowaniu się, w rozumieniu treści i uczestnictwie w procesie dydaktycznym):

 

https://www.gov.pl/web/edukacja/materialy-cwiczeniowe-dla-uczniow-z-niepelnosprawnoscia-intelektualna-w-stopniu-umiarkowanym-lub-znacznym

 

Zeszyt kart pracy cz. 1 – do podstawy programowej kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym w szkołach podstawowych

 

https://archiwum.men.gov.pl/wp-content/uploads/2018/02/materialy-cwiczeniowe-dla-uczniow-z-niepelnosprawnoscia-intelektualna-w-stopniu-umiarkowanym-i-znacznym-czesc-1.pdf

 

Zeszyt kart pracy cz. 2 – do podstawy programowej kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym w szkołach podstawowych

 

https://archiwum.men.gov.pl/wp-content/uploads/2018/02/materialy-cwiczeniowe-dla-uczniow-z-niepelnosprawnoscia-intelektualna-w-stopniu-umiarkowanym-i-znacznym-czesc-2.pdf

 

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

 

http://www.scholaris.pl/zasob/72765?bid=0&iid=&query=terapia&api

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

https://pedagogika-specjalna.edu.pl/kategoria/rewalidacja/page/2/

 

Edukacja wczesnoszkolna - E‑podręczniki to bezpłatne i dostępne dla wszystkich materiały edukacyjne.

 

https://epodreczniki.pl/ksztalcenie-ogolne/edukacja-wczesnoszkolna

 

Podręczniki interaktywne - nauczanie on-line

 

https://podrecznikizklasa.pl/podreczniki-interaktywne/

 

Polska to lubię - to platforma z materiałami on-line, oraz mnóstwem metodycznie przygotowanych kart pracy. Wszystkie treści dotyczą Polski i patriotyzmu:

 

http://www.polskatolubie.pl/

 

Tangramy online - szablony tangramów - ćwiczenia w układaniu tangramu. Można je tworzyć analogowo z wykorzystaniem klocków, ale także interaktywnie. Aktywne ćwiczenia działają zarówno na interaktywnej tablicy jak i na tablecie, do wyboru kilkadziesiąt różnych kształtów do ułożenia kolorowych obrazków:

 

https://www.transum.org/software/Tangrams/Template.asp

 

Matzoo to platforma z zadaniami matematycznym. Znajdujące się na niej ćwiczenia są bezpłatne i interaktywne:

 

https://www.matzoo.pl/?fbclid=IwAR1G7PbGGywCJL0VlsTv6uDZTV8zBqk7qzOx4s_RUrEzUeURwQh2f4MvV1A

 

Czas dzieci, to strona z grami edukacyjnymi dla dzieci i materiałami do pobrania do druku:

 

https://czasdzieci.pl/dodruku/

 

Materiały dydaktyczne do druku dla nauczycieli przedszkola i nauczania wczesnoszkolnego. Darmowe szablonu do druku.

 

https://eduzabawy.com/

 

Generator kart pracy dla najmłodszych do druku:

 

https://eduzabawy.com/karty_pracy/?fbclid=IwAR00np7Vu9dyX3vpz5nvmKf7912fvSE9yC3EdNhAVUKTQPa1PGtN1WMH49w

 

Planeta energii, to  strona z interaktywnymi zabawami związanymi z energią i ochroną klimatu - autorski program edukacyjny Grupy Energa, który powstał z myślą o najmłodszych. Dzieci dowiedzą się, czym jest prąd i skąd się bierze oraz jakie są źródła energii. Poznają też zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych oraz prawidłowego zachowania się w pobliżu obiektów energetycznych.

 

https://planetaenergii.pl/home?fbclid=IwAR3shpwilkXRxdTBiZRa0Y8uAjUCAz1cb5jdl95xO1d5CzIPsBFpxSywK-o

 

Nauka pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii:

 

http://pisupisu.pl/

 

Nauka słówek, mowy i rozumienia mowy  - strona którą można wykorzystać na zajęciach rewalidacyjnych:

 

https://babadum.com/play/?lang=2&game=1

 

Eprzedszkolaki.pl to miejsce tworzone przez rodziców i pedagogów, dla rodziców i pedagogów. Serwis  dostarcza rodzicom i nauczycielom wysokiej jakości treści do pracy i zabawy z dziećmi. Publikuje zarówno materiały do druku, jak i multimedialne gry i ćwiczenia do pracy online z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, komputera, tabletu czy telefonu. Materiały powstają pod nadzorem pedagogów i są zgodne z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

https://www.eprzedszkolaki.pl/

 

metodadomana.org - wczesna edukacja i rewalidacja pełną Metodą Domana. Bity inteligencji, książeczki, karty dydaktyczne i harmonogramy Metodą Domana do pobrania do druku na niniejszej stronie tu:

 

https://www.metodadomana.org/prezentacje

 

Zachęcam wszystkich rodziców i opiekunów do skorzystania z interaktywnych narzędzi, aby zagospodarować dzieciom chociaż część wolnego czasu na  utrwalanie wiedzy i rozwijanie zainteresowań.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Wyróżnione posty

Jak nie przeszkadzać dziecku w nauce jazdy na rowerze?

April 1, 2019

1/10
Please reload

Ostatnie posty