top of page
Logo Ingenium

Ruch programuje mózg


Powszechnie stosowane w badaniach aero-przestrzennych narzędzie, badające wpływ stanu nieważkości na ciało człowieka to utrzymywanie zdrowych dorosłych w stanie pełnego spoczynku. Skutki przymusowego bezruchu czyli tak zwanego stanu hipodynamicznego są godne uwagi. W ciągu zaledwie 72 godzin, rozliczne układy ludzkiego organizmu ulegają zmianom i wykazują oznaki gorszego funkcjonowania. Zmiany w przepływie płynów ustrojowych prowadzą do zmian hormonalnych i odwodnienia, serce i naczynia krwionośne tracą elastyczność i siłę, a wapń zaczyna wypłukiwać się z kości. Ochotnicy biorący udział w badaniach często skarżą się na bóle głowy i pleców, obstrukcję, znudzenie, senność a nawet niekiedy dezorientację. Wyniki badań pokazują w sposób jasny, że przymusowy brak ruchu jest niekorzystnym i nienaturalnym stanem dla zdrowego ciała człowieka.

A jakie są następstwa….. przeforsowania nadmierną aktywnością ruchową? Czy rzeczywiście występuje tu odwrotna zależność, a wzmożona aktywność ruchowa oraz energiczne ćwiczenia fizyczne mają dobroczynny wpływ na ludzki organizm? I znów wyniki badań są jednoznaczne. Ponad dwadzieścia lat prac badawczych dowiodło, że energiczne ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają na serce, krążenie, płuca, wagę ciała, napięcie mięśni, pracę jelit, wytrzymałość, wydolność i ogólne dobre samopoczucie.

Niemniej jednak, należy postawić jeszcze jedno pytanie….czy skoro zaprogramowana aktywność ruchowa jest tak dobroczynna dla osoby dorosłej to będzie ona również korzystna dla dziecka? I tutaj odpowiedzią jest zdecydowane ,,Tak”…wszystkie opisane wcześniej korzyści odnoszą się w równym stopniu do fizycznie aktywnego dziecka jak i dorosłego. Ale nawet jeszcze większe znaczenie ma prawidłowo zaprojektowany program ćwiczeń ruchowych dla rozwoju systemu nerwowego dziecka.

W tej jedynej w swoim rodzaju książce, autorzy prezentują intrygującą i solidną pod względem naukowym koncepcję funkcjonowania i fizjologii ludzkiego mózgu. Wyjaśniają w przejrzysty i poczytny sposób jak program aktywności ruchowej wkomponowany w codzienny tryb życia dziecka może w doniosły sposób wpłynąć na proces wzrostu i organizacji neurologicznej mózgu. Ukazują jak w postępie logarytmicznym powyższe procesy stymulują zarówno intelektualny, społeczny jak i fizyczny rozwój dziecka.

Co więcej, autorzy oprócz rozważań teoretycznych przedstawiają krok po kroku precyzyjne zalecenia umożliwiające uzyskanie opisanych rezultatów u konkretnego dziecka. Podobnie jak robi to wielu naukowców, autorzy starają się przedstawić wiedzę specjalistyczną w sposób jak najprostszy. W istocie wielki dar jaki otrzymuje czytelnik tej książki, to rezultaty ponad czterdziestu lat całkowitego zaangażowania i głębokiego wglądu w problemy zarówno normalnych jak i zaburzonych procesów rozwojowych człowieka. Niezrównane zrozumienie ludzkiego ruchu i procesów rozwojowych jest wynikiem intensywnych poszukiwań, które zaprowadziły naukowców do ponad 100 krajów na wszystkich kontynentach włączając w to Amerykę. Autorzy odbyli podróż dookoła świata po linii równika i mieszkali z plemionami Xingu w brazylijskim Mato Grosso oraz z bardzo małymi buszmenami na Pustyni Kalahari.

Nieustannie poszukując, naukowcy dokonali głębokiego wglądu w przeszłość i wzorce ruchowe najstarszych stworzeń na Ziemi oraz w daleką przyszłość i wpływ stanu nieważkości na ludzki ruch i rozwój. Zarówno w tej jak i w pozostałych książkach autorzy kładą nacisk na wciąż powracające wątki:

Mózg człowieka fizycznie rośnie w wyniku używania go i wzrost ten jest praktycznie zakończony w wieku 6 lat.

Maleńkie dzieci wolą uczyć się niż robić cokolwiek innego.

Maleńkie dzieci uważają, że największym darem ( najlepszą zabawką) w życiu jest niepodzielna uwaga dorosłego, najlepiej mamy lub taty.

Rodzice i dzieci to najwspanialsze uczące się zespoły w historii.

Rodzice mogą nauczyć dziecko absolutnie wszystkiego co potrafią przedstawić w rzetelny sposób za pomocą faktów.

Był to fragment przedmowy do książki Glenna Domana ,,Jak nauczyć małe dzecko wspaniałej sprawności fizycznej"

Tłumaczenie z języka angielskiego: Diana Piekarska

Twoje dziecko w krytycznych momentach swojego rozwoju doznaje palącej ciekawości.

Sprawdź wrażliwe okresy ożywionych zainteresowań w naszym kalendarzu rozwojowym tu:

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page