Logo Ingenium

Ruch programuje mózg

 

          Powszechnie stosowane w badaniach aero-przestrzennych narzędzie, badające wpływ stanu nieważkości na ciało człowieka to utrzymywanie zdrowych dorosłych w stanie pełnego spoczynku. Skutki przymusowego bezruchu czyli tak zwanego stanu hipodynamicznego są godne uwagi. W ciągu zaledwie 72 godzin, rozliczne układy ludzkiego organizmu ulegają zmianom i wykazują oznaki gorszego funkcjonowania. Zmiany w przepływie płynów ustrojowych prowadzą do zmian hormonalnych i odwodnienia, serce i naczynia krwionośne tracą elastyczność i siłę, a wapń zaczyna wypłukiwać się z kości. Ochotnicy biorący udział w badaniach często skarżą się na bóle głowy i pleców, obstrukcję, znudzenie, senność a nawet niekiedy dezorientację. Wyniki badań pokazują w sposób jasny, że przymusowy brak ruchu jest niekorzystnym i nienaturalnym stanem dla zdrowego ciała człowieka.

 

        A jakie są następstwa….. przeforsowania nadmierną aktywnością ruchową? Czy rzeczywiście występuje tu odwrotna zależność, a wzmożona aktywność ruchowa oraz energiczne ćwiczenia fizyczne mają dobroczynny wpływ na ludzki organizm? I znów wyniki badań są jednoznaczne. Ponad dwadzieścia lat prac badawczych dowiodło, że energiczne ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają na serce, krążenie, płuca, wagę ciała, napięcie mięśni, pracę jelit, wytrzymałość, wydolność i ogólne dobre samopoczucie.

 

Niemniej jednak, należy postawić jeszcze jedno pytanie….czy skoro zaprogramowana aktywność ruchowa jest tak dobroczynna dla osoby dorosłej to będzie ona również korzystna dla dziecka? I tutaj odpowiedzią jest zdecydowane ,,Tak”…wszystkie opisane wcześniej korzyści odnoszą się w równym stopniu do fizycznie aktywnego dziecka jak i dorosłego. Ale nawet jeszcze większe znaczenie ma prawidłowo zaprojektowany program ćwiczeń ruchowych dla rozwoju systemu nerwowego dziecka.

 

 W tej jedynej w swoim rodzaju książce, autorzy prezentują intrygującą i solidną pod względem naukowym koncepcję funkcjonowania i fizjologii ludzkiego mózgu. Wyjaśniają w przejrzysty i poczytny sposób jak program aktywności ruchowej wkomponowany w codzienny tryb życia dziecka może w doniosły sposób wpłynąć na proces wzrostu i organizacji neurologicznej mózgu. Ukazują jak w postępie logarytmicznym powyższe procesy stymulują zarówno intelektualny, społeczny jak i fizyczny rozwój dziecka.

 

Co więcej, autorzy oprócz rozważań teoretycznych przedstawiają krok po kroku precyzyjne zalecenia umożliwiające uzyskanie opisanych rezultatów u konkretnego dziecka.
Podobnie jak robi to wielu naukowców, autorzy starają się przedstawić wiedzę specjalistyczną w sposób jak najprostszy. W istocie wielki dar jaki otrzymuje czytelnik tej książki, to rezultaty ponad czterdziestu lat całkowitego zaangażowania i głębokiego wglądu w problemy zarówno normalnych jak i zaburzonych procesów rozwojowych człowieka. Niezrównane zrozumienie ludzkiego ruchu i procesów rozwojowych jest wynikiem intensywnych poszukiwań, które zaprowadziły naukowców do ponad 100 krajów na wszystkich kontynentach włączając w to Amerykę. Autorzy odbyli podróż dookoła świata po linii równika i mieszkali z plemionami Xingu w brazylijskim Mato Grosso oraz z bardzo małymi buszmenami na Pustyni Kalahari.

 

Nieustannie poszukując, naukowcy dokonali głębokiego wglądu w przeszłość i wzorce ruchowe najstarszych stworzeń na Ziemi oraz w daleką przyszłość i wpływ stanu nieważkości na ludzki ruch i rozwój. 
Zarówno w tej jak i w pozostałych książkach autorzy kładą nacisk na wciąż powracające wątki:

 

Mózg człowieka fizycznie rośnie w wyniku używania go i wzrost ten jest praktycznie zakończony w wieku 6 lat.

 

Maleńkie dzieci wolą uczyć się niż robić cokolwiek innego.

 

Maleńkie dzieci uważają, że największym darem ( najlepszą zabawką) w życiu jest niepodzielna uwaga dorosłego, najlepiej mamy lub taty.

 

Rodzice i dzieci to najwspanialsze uczące się zespoły w historii.

 

Rodzice mogą nauczyć dziecko absolutnie wszystkiego co potrafią przedstawić w rzetelny sposób za pomocą faktów.

 

Był to fragment przedmowy do książki Glenna Domana ,,Jak nauczyć małe dzecko wspaniałej sprawności fizycznej"

 

Tłumaczenie z języka angielskiego: Diana Piekarska

 

Twoje dziecko w krytycznych momentach swojego rozwoju doznaje palącej ciekawości. 

Sprawdź wrażliwe okresy ożywionych zainteresowań  w naszym kalendarzu rozwojowym tu:

 

 Okna rozwojowe Marii Montessori

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Wyróżnione posty

Jak nie przeszkadzać dziecku w nauce jazdy na rowerze?

April 1, 2019

1/10
Please reload

Ostatnie posty