Logo Ingenium

Zabawy z udziałem rączek stymulują rozwój językowy.

March 26, 2019

 

Metoda Domana kładzie nacisk na wysoce zorganizowane, bardzo krótkie i szybkie sesje poznawcze, które dają dzieciom jak najwięcej czasu na rozwój ruchowy, manualny i zabawy z udziałem rączek.

Psycholog ewolucyjny Gillian Forrester twierdzi, że użycie narzędzi i gesty rąk odgrywają ważną rolę w rozwoju ludzkiej mowy.

Ludzki wzrok jest naszym podstawowym narządem zmysłu, i właśnie dlatego ludzka komunikacja pojawiła się najpierw jako mowa ciała i gesty rąk.

W miarę, jak staliśmy się coraz bardziej zaawansowanymi użytkownikami narzędzi, a utrzymanie wolnych rąk do użycia tychże narzędzi było niezbędne, nasza komunikacja siłą rzeczy została przeniesiona na mowę.

Strukturalne sekwencje czynności ruchowych i manualnych, wymagane do poruszania się oraz tworzenia i użycia narzędzi, w naturalny sposób przygotowują mózg do składni języka.

Aby zdobyć złożone umiejętności, takie jak język, dzieci powinny rozwijać podstawowe zdolności sensoryczne i motoryczne.

Psychologowie rozwojowi twierdzą, że doskonalenie zdolności motorycznych, takich jak poruszanie oraz manipulowanie obiektami i gestykulacja, stanowią podstawę do nabywania systemu organizacji neurologicznej wymaganej do dalszego rozwoju języka.

Źródło: Gillian Forrester, wykładowca psychologii na Westminster University

 

Opóźnienie rozwoju interakcji i mowy to jeden z najwcześniejszych sygnałów zaburzeń rozwojowych.

 

Sprawdź Kalendarz rozwoju mowy, komunikacji, interakcji i jezyka tu

 

Twoje dziecko w krytycznych momentach swojego rozwoju doznaje palącej ciekawości. 

Sprawdź wrażliwe okresy ożywionych zainteresowań  w naszym kalendarzu rozwojowym tu:


 

Okna rozwojowe Marii Montessori

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Wyróżnione posty

Jak nie przeszkadzać dziecku w nauce jazdy na rowerze?

April 1, 2019

1/10
Please reload

Ostatnie posty