top of page
Logo Ingenium

Niemowlęta są mistrzami języka niewerbalnego

Noworodki są ,,zaprojektowane" do komunikowania się i szukania kontaktu z ludźmi. W ten sposób zyskują opiekę otoczenia, a miłość, którą otrzymują, ma bezpośredni wpływ na to, kim staną się w życiu dorosłym. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli wrażliwi na sygnały niewerbalne, które wysyła ich dziecko.

Kiedy po raz pierwszy przyniesiecie ze szpitala do domu Wasze szczęście zawinięte w becik, może być trudno zinterpretować wszystko, co dziecko będzie próbowało Wam powiedzieć. Najprawdopodobniej poczujecie się bardzo zmęczeni i całkowicie przytłoczeni tak, że nie będziecie mieli energii do interpretacji wyrazu twarzy i subtelnego języka ciała. Według organizacji ,,Zero to Three " dzieci komunikują się od urodzenia, poprzez dźwięki (płacz, gruchanie, piski), mimikę (kontakt wzrokowy, uśmiechanie się, grymasy i gesty), ruchy ciała (poruszanie nogami w podnieceniu, a później, gestykulacją (wskazywanie rączką).

Niezależnie od wieku niemowlęcia, rodzice mogą nauczyć się zrozumieć i dekodować emocje i wyraz twarzy maluszka. Jeśli dzieci już mówią, prawdopodobnie bardzo chętnie komunikują się ze swoim młodszym nowym bratem lub siostrą. Oczywiście będą musiały trochę poczekać na przeprowadzenie pełnej obustronnej rozmowy. Jednak zarówno Ty, jak i Twoje dzieci możecie nauczyć się czytać wyraz twarzy maluszka, aby zrozumieć, co niemowlę próbuje Wam powiedzieć bez użycia jakichkolwiek słów.

Oto kilka różnych emocji, których Twoje dziecko może doświadczyć, oraz wskazówki, które daje ci poprzez wyraz twarzy:

Fascynacja: powiększone oczka i opuszczanie lub podnoszenie brwi; usta lekko rozchylone. Pisk może wskazywać, że zbliża się do rzeczy, na której się skupia.

Cierpienie: Kąciki ust opadają, obie brwi spięte w środku. Jeśli dziecko nie płacze, prawdopodobnie jego podbródek drży.

Nuda: walczy o uwagę, krzycząc, płacząc, a nawet rzucając zabawką. Może także uśmiechać się lub śmiać, kiedy zareagujesz.

Gniew: Płacz z czerwoną twarzyczką i przymrużonymi oczyma. Dziecko może pchnąć lub uderzyć ręką, kiedy wyciągniesz do niego ręce.

Strach: Oczy zamierają. Twarz i dłonie drżą. Dziecko może być bardzo cicho lub płakać.

Dyskomfort: intensywny, nagły płacz z chrząkaniem, które brzmi jak "rrrr. Wykrzywianie lub napinanie mięśni twarzy. Wiercenie się na boki lub podnoszenie nóg do klatki piersiowej.

Radość: Duży uśmiech z podniesionymi policzkami i zmarszczkami tworzącymi się w kącikach oczu. Dziecko może machać lub klaskać podczas paplaniny w wyższych rejestrach głosu.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page