top of page
Logo Ingenium

To królowa nauk pomaga dziecku odnieść sukces

,,Prawie wszystko, co wiem dzisiaj na temat edukacji, mówi mi, żeby zainwestować więcej czasu i energii w naukę matematyki i nauk ścisłych u mojego 3-letniego syna, niż udało mi się to w przypadku jego starszej siostry.” – stwierdza na łamach Forbesa Muhammed Chaudhry, dyrektor generalny Fundacji Edukacyjnej Doliny Krzemowej. Wiele lat przed narodzinami dwójki swoich dzieci założył Fundację Edukacji Doliny Krzemowej (SVEF) z przekonaniem, że szkoły powinny wdrażać stałe programy mające na celu wyrównywanie szans akademickich u wszystkich dzieci - tworzenie nowych możliwości dla dziewcząt, dla dzieci o niższym statusie społecznym oraz ekonomicznym i dzieci ze środowisk mniejszości narodowych. Ze wszystkich działań, które podejmuje fundacja SVEF, jej flagowy program koncentruje się na matematyce i to z jednego krytycznego powodu:

Matematyka jest świetnym korektorem szans.

Matematyka wyrównuje szanse edukacyjne w taki sposób, w jaki ani dodatkowe pieniądze, ani żadne inne zasoby po prostu nie są w stanie zrobić tego lepiej. Zarówno pod kątem demografii jak i płci dziecka, wyniki matematyczne najlepiej odzwierciedlają prawdopodobieństwo, że uczeń pewnego dnia dostanie się na studia i ukończy pomyślnie swoją karierę edukacyjną.

Zastanówmy się, dlaczego matematyka tak się liczy? Dlaczego właśnie w tej dziedzinie rodzice mają największy wpływ na wspieranie tych, którzy ostatecznie staną się silnymi, zdolnymi i inteligentnymi przedstawicielami swoich zawodów?

Amerykańskie badania pokazują, że nie wszyscy uczniowie otrzymują takie samo wykształcenie matematyczne. To ogromnie szkodzi rozwojowi dzieci, ponieważ wyniki z matematyki uzyskane przez ucznia liceum, są nadal kluczowym wskaźnikiem późniejszych sukcesów akademickich i zawodowych.

Greg Duncan, uznany profesor edukacji na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, przeprowadził przełomowe badania roli matematyki w rozwoju małych dzieci. Duncan doszedł do wniosku, że nacisk na najmłodsze dzieci historycznie skupia się na czytaniu i zachowaniu. Pomimo to, nie można ignorować matematyki, ponieważ elementarne umiejętności matematyczne są nadal najważniejsze w przewidywaniu długofalowego sukcesu dziecka. Co zaskakujące, wyniki z matematyki dziecka w przedszkolu, okazały się lepszym predyktorem wyników czytania i matematyki w klasie 3-ej, niż wyniki z czytania (z przedszkola). Zdaniem Duncana matematyka najlepiej rozwija i przygotowuje umysł dziecka do akceptowania, analizowania i realizowania złożonych pomysłów. Jako taka jest zatem najdokładniejszym predyktorem długofalowego sukcesu dziecka.

Jeśli wierzymy, że dzieci są naszą przyszłością, program nauczania matematyki musi zostać zabezpieczony jak najwcześniej, aby dzieci mogły z niego w pełni skorzystać. Inne badanie znane jako ,,The Forgotten Middle" (,,Zapomniany środek") ujawnia klasę ósmą (drugą gimnazjum) jako kluczowy moment, w którym najdokładniej przewiduje się sukcesy dziecka w szkole wyższej i jego późniejsze dokonania zawodowe. Innymi słowy, jeśli dziecko otrzymało odpowiednie wykształcenie matematyczne do klasy ósmej, prawdopodobnie osiągnie również sukces zawodowy. Po pierwsze prawdopodobieństwo pójścia na studia dziecka, będzie wyższe, po drugie, dziecko odniesie większe sukcesy w liceum, na studiach i w dalszej karierze zawodowej.

W świetle powyższych badań matematyka znacznie zmniejsza przepaść między uczniami z różnych środowisk. Otwiera dzieci na nowe możliwości, nigdy wcześniej im nie udostępnione. Jest zatem oczywiste, że szkoły powinny identyfikować uczniów, którzy pozostają w tyle w matematyce tak wcześnie, jak to tylko możliwe, i udzielać im interwencji i wsparcia. Także rodzice najmłodszych dzieci dzięki wczesnej edukacji, powinni wywierać trwały wpływ na edukację matematyczną i pomóc kształcić całe pokolenia przyszłych liderów.

Źródło: Forbes

Twoje dziecko w krytycznych momentach swojego rozwoju doznaje palącej ciekawości.

Sprawdź wrażliwy okres dla nauki matematyki tu:

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page